Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Amenintari subtile.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Amenintari subtile.

Suntem intr un ptoces civil pt stabilirea programului dr vizita minor iar tatal copilului , datorita faptului ca copilul nu a mai fotit de 5 luni sa vb cu el la tel si ma acuza ca nu l las eu, ma ameninta subtil ca mi va face rau, ceea ce si cred. Cum pot rezolva aceasta problema , pt ca pe zi ce trece imi induce teama pt viata mea, chiar daca el nu e in Ro? Se iau in considerare plangerile la politie foar pt aceste vorbe subtile, abtinandu se mult fin cauza ptocesului?
Orice amenințări cu săvârșirea unei infracțiuni sau a unei fapte păgubitoare împotriva dvs, dacă este de natură să vă producă o stare de temere este pedepsită de legea penală. Acțiunea penală începe la plângerea prealabilă.

Nu orice amenințare este importantă ci trebuie să fie o amenințare serioasă/credibilă astfel încât aceasta să vă producă o temere suficient de mare. Organul de cercetare penală nu va lua în considerare simplele certuri sau chiar "amenințări" dar care nu sunt considerate serioase. Încercați să adunați probe: mesaje (pe email, sms, whatsApp), martori sau orice alte probe.,
Adrian ALBU, Avocat
Va multumesc mult!