avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt

Bună seara din nou. În data de 8 decembrie mi-am uitat telefonul pe tejgheaua unei case de schimb valutar care bineinteles mi sa si furat. Am mers la poliție am facut o plângere si mi sa zis sa merg acasă ca o sa ma contacteze dânșii. Au mers au văzut camerele au văzut cine mi-a luat telefonul dar totdeodată mi-au spus ca nu poate sa imi localizeze telefonul din motive ca trebuie sa aiba acordul unui procuror si pentru astfel de cazuri procurorii nu dau acceptul la localizare. Doar dacă era furat din buzunar. Am făcut greșeala sa nu cer un număr de înregistrare la plângere. Pot să mai cer număr de înregistrare? Eu pot vedea împreună cu poliția aceste camere? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: thinzebra , utilizator 21:56, 6 Ianuarie 2020

Bineînțeles ca puteți cere oricând nr. de înregistrare, după cum aveți și dreptul de a studia dosarul, înaintând o cerere in acest sens procurorului de caz.

Vladuta82 a scris:

Bună seara din nou. În data de 8 decembrie mi-am uitat telefonul pe tejgheaua unei case de schimb valutar care bineinteles mi sa si furat. Am mers la poliție am facut o plângere si mi sa zis sa merg acasă ca o sa ma contacteze dânșii. Au mers au văzut camerele au văzut cine mi-a luat telefonul dar totdeodată mi-au spus ca nu poate sa imi localizeze telefonul din motive ca trebuie sa aiba acordul unui procuror si pentru astfel de cazuri procurorii nu dau acceptul la localizare. Doar dacă era furat din buzunar. Am făcut greșeala sa nu cer un număr de înregistrare la plângere. Pot să mai cer număr de înregistrare? Eu pot vedea împreună cu poliția aceste camere? Va multumesc

"pentru astfel de cazuri procurorii nu dau acceptul la localizare. Doar dacă era furat din buzunar."

ce umor bizar au tablagii astia indolenti! si daca era furat din chiloti aveau accept si la serverele NSA?
Da si mie mi se pare totul ciudat. Poliția văzând camerele au văzut persoana care l-a luat l-au dat la toate secțiile si au zis ca nu este o persoană urmărită.

thinzebra a scris:

"pentru astfel de cazuri procurorii nu dau acceptul la localizare. Doar dacă era furat din buzunar."

ce umor bizar au tablagii astia indolenti! si daca era furat din chiloti aveau accept si la serverele NSA?

nu este persoana urmarita :)) probabil sa gandeau ca passaris fura telefoane mobile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Telefon furat-camere video neez11 neez11 Acum 6 zile (07.02.2015) in timp ce ma aflam in mall-ul Afi Palace, in magazinul Stradivarius o femeie m-a impins sub pretextul ca m-a dat intr-o parte si mi-a ... (vezi toată discuția)
Telefon furat, refuz incepere ancheta Milkaaa Milkaaa Buna seara! Vineri mi s-a furat un telefon performant in tramvai. Am mers la politie, am depus plangere, dar am inteles ca ei nu mai pot sa inceapa ... (vezi toată discuția)
Politia nu poate identifica un hot pe baza numarului de telefon? lucm lucm Am urmatoarea problema. Mi-a fost furat un animal de casa, o pisica. Pisica avea o zgarda pe care era trecut telefonul meu, in caz ca se pierde (stau la casa ... (vezi toată discuția)