Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... salariu femeie de serviciu
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

salariu femeie de serviciu

Buna seara,

Daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu un raspun la aceasta intrebare:

Salariul femeii de serviciu se imparte la numarul total de apartamente dintr-o asociatie de proprietari sau se imparte la numarul total de persoane din asociatia de locatari?
Intreb pentru ca in blocul in care locuiesc, imparteala se face la numarul total de apartamente, ceea ce nu mi se pare corect, pentru ca femeia de servici se ocupa cu curatenia spatiului folosit la comun din bloc, cu cat sunt mai multe persoane cu atat se face mai multa mizerie, nu? Gunoiul de exemplu se plateste / persoana, ceea ce mi se pare corect.
Exista vreo lege sau undeva unde sa fie stipulat cum se fac aceste calcule in asociatie?

Multumesc anticipat!
cum se spune mai sus e pe cota-parte, in cazul dumneavoastra cota este egala (daca sunt numai garsoniere cu aceeasi suprafata si eventual cu aprobarea comitetului executiv al asociatiei...cum s-ar zice pe nr.de garsoniere)...
insa intervine si alt factor de care dumeavoastra nu tineti cont : sa zicem ca la o garsoniera stau 2pers si in alta stau 4pers..deci gunoiu ar fi mai mult ca sunt mai multe pers...dar daca la cele 4pers nu vine nimeni in vizita iar la cei cu 2pers vin zilnic 2pers in vizita si alea fac gunoi pe palier/hol/casa scarii cat 10pers...unde ar mai fi echitatea ? sau ii trecem si pe vizitatori la rubrica de plata?
deci, concluzia...este respectarea legii.
Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat si amabilitatea de a-mi raspunde. Raman totusi la parerea mea ca nu este o lege corecta....:)....la cele spuse utilizatorul "cavalis" mai sus, as putea si eu sa adaug, atunci, pe acelasi principiu, faptul ca vine sa-mi ridice gunoiul menajer sa fie platit tot per/ locuinta...nu?...e acelasi lucru....ca poate o persoana face gunoi mai mult decat 3 persoane...de ce gunoiul menajer sa fie platit / persoana si "gunoiul" de pe casa scari sa fie / locuinta???...se poate discuta la nesfarsit, nu??
Nu pot adauga decat..."traim in Romania...."
asa sunt legile la noi...interpretabile sau cu portite.
de exemplu...legea 230/2007 cu toate normele ei de aplicare, reprezinta in general situatia asociatiilor, dar ca la fiecare asociatie in parte sunt cazuri diferite (ca la mine) trebuie sa reglementam legea dupa nevoile noastre prin hot.AG sau ale comitetului (pe baza legala) si atunci nemultumitii daca in 45zile nu contesta acea hot...sa fie sanatos, trebuie so respecte.
de fapt, in multe asociatii mai noi, se merge pe legile nescrise sau cum se proceda inainte, si cand e sa treci pe temei legal sar in sus unii care nu le convine cate ceva si incep cu gura mare sau reclamatii...in LEGE e LEGE
Din punctul meu de vedere legea este ok, cel putin la capitolul acesta.
Salariul femeii de serviciu este repartizat pe cota parte indiviza pentru ca acea persoana deserveste spatiile comune.
In plus, daca in lunile de vara jumatate dintre proprietarui pleaca in concediu si sunt scosi de la intretinere, ce se intampla? Platesc restul tot?
Apoi, se mai poate intalni o alta situatie: daca la etajul X dintr-un bloc nu locuieste nimeni, femeia de serviciu ce face, sare etajul acela de la maturat si spalat?
Pentru: @meeri_m
Intrebati presedintele daca exista un p/v al AG sau o decizie a CE privind modul de repartizare si calcul pentru salariul personalului la curatenie (parti comune si strangere gunoi menajer). Prin efectul legii puteti stabili moduri de repartizare.
Ex: puteti stabili procentual cat revine din salariul negociat pentru curatenie parti-comune (acel procent fiind calculat pe cota indiviza, tinand cont si de migratia din acel bloc) si cat pentru strangerea gunoiul menajer (acel procent fiind calculat pe nr pers prez care produc gunoiul). Asta in cazul cand aceeasi persoana executa cele doua actiuni.