avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Rea vointa?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Rea vointa?

Bună ziua. Pe data de 01.12.2019 mi-a fost lovită masina in parcare. Am făcut intelegere amiabilă. In data de 3 am dus masina la un service agreat de societatea de asigurări, iar pe 4 in urma reconstatarii au mai gasit o piesă defectă. Pe 5 mergând la service imi spun ca asteapta acceptul de plata lucru infirmat de către firma de asigurări care spune într-un email ca pe data de 12 banii au fost virati ca urmare a reconstatarii făcute în data de 11. Pe data de 06.01. 2020 imi spun telefonic cei de la service ca piesele(cap de planetară și janta) vor ajunge după data de 15. Ieri mergând soția sa întrebe ii spun ca au primit un email ca planetară a intrat în țară dar despre janta nu pot spune nimic. Binevoitori mi-au recomandat să-mi cumpăr eu o planetară ca sa om masina mai repede și când o veni cea nouă sa merg sa o iau. Ce ma sfătuiți să fac?
Cel mai recent răspuns: Cristinel Horeanu , Consilier juridic 14:22, 8 Ianuarie 2020
Buna ziua,In primul rand nu va putea obliga asiguratorul sa reparați mașina într-un service agreat de ei , dumneavoastră puteați repara mașina în orice sevis autorizat, dacă plătiți piesa dumneavoastră (de ce nu o iau ei daca o puteți cumpăra dumneavoastră ,doar au bani in cont de la asigurator) din ce înțeleg nu vă veți recupera contravaloarea piesei daca o achizitionati dumneavoastră. Discutați cu ei sa vă dea un termen clar când va fi reparată mașina.

viorel 33 a scris:

Bună ziua. Pe data de 01.12.2019 mi-a fost lovită masina in parcare. Am făcut intelegere amiabilă. In data de 3 am dus masina la un service agreat de societatea de asigurări, iar pe 4 in urma reconstatarii au mai gasit o piesă defectă. Pe 5 mergând la service imi spun ca asteapta acceptul de plata lucru infirmat de către firma de asigurări care spune într-un email ca pe data de 12 banii au fost virati ca urmare a reconstatarii făcute în data de 11. Pe data de 06.01. 2020 imi spun telefonic cei de la service ca piesele(cap de planetară și janta) vor ajunge după data de 15. Ieri mergând soția sa întrebe ii spun ca au primit un email ca planetară a intrat în țară dar despre janta nu pot spune nimic. Binevoitori mi-au recomandat să-mi cumpăr eu o planetară ca sa om masina mai repede și când o veni cea nouă sa merg sa o iau. Ce ma sfătuiți să fac?

Ultima modificare: Miercuri, 8 Ianuarie 2020
Cristinel Horeanu, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns. Eu am ales acel service acreditat de asigurator sperând că lucrurile se vor misca mai rapid.. Dacă nu există acel termen ce ma sfătuiți?
Practic firma de asigurări nu face plata până serviceul nu face dovada reparației (poze ,piese vechi) după asiguratorul face plata către service. Ce va aratat asiguratorul este acceptul de reparatie pentru constatarea serviceului. Insistați la service ,dacă nu a ajuns piesa așa cum spun ei și este dat comanda ,nu prea aveți ce face .Este și interesul lor să repare ,sa primeasca banii de la asigurator.

viorel 33 a scris:

Multumesc pentru raspuns. Eu am ales acel service acreditat de asigurator sperând că lucrurile se vor misca mai rapid.. Dacă nu există acel termen ce ma sfătuiți?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubire societate asigurari g_leabu g_leabu buna seara... numele meu e george si am nevoie de o indrumare la urmatoarea problema : saptamana trecuta tatal meu aflandu-se oprit la o trecere de pietoni a ... (vezi toată discuția)
Casco uniqa accepta dauna apoi refuza plata. sky1 sky1 pasii: 1. Jantele masinii distruse pe drumul public intr-un sant perpendiculat pe carosabil. 2. Dosarul este deschis, inspectorul se deplaseaza pentru ... (vezi toată discuția)
Problema rca grupama trandafir1 trandafir1 buna ziua. am avut un accident cu o dacie care nu mia accordat prioritate, dupa care am fost la asigurari pt constare.Eu am dus masina la un service unde a ... (vezi toată discuția)