Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Rea vointa?
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Rea vointa?

Bună ziua. Pe data de 01.12.2019 mi-a fost lovită masina in parcare. Am făcut intelegere amiabilă. In data de 3 am dus masina la un service agreat de societatea de asigurări, iar pe 4 in urma reconstatarii au mai gasit o piesă defectă. Pe 5 mergând la service imi spun ca asteapta acceptul de plata lucru infirmat de către firma de asigurări care spune într-un email ca pe data de 12 banii au fost virati ca urmare a reconstatarii făcute în data de 11. Pe data de 06.01. 2020 imi spun telefonic cei de la service ca piesele(cap de planetară și janta) vor ajunge după data de 15. Ieri mergând soția sa întrebe ii spun ca au primit un email ca planetară a intrat în țară dar despre janta nu pot spune nimic. Binevoitori mi-au recomandat să-mi cumpăr eu o planetară ca sa om masina mai repede și când o veni cea nouă sa merg sa o iau. Ce ma sfătuiți să fac?
Buna ziua,In primul rand nu va putea obliga asiguratorul sa reparați mașina într-un service agreat de ei , dumneavoastră puteați repara mașina în orice sevis autorizat, dacă plătiți piesa dumneavoastră (de ce nu o iau ei daca o puteți cumpăra dumneavoastră ,doar au bani in cont de la asigurator) din ce înțeleg nu vă veți recupera contravaloarea piesei daca o achizitionati dumneavoastră. Discutați cu ei sa vă dea un termen clar când va fi reparată mașina.

viorel 33 a scris:

Bună ziua. Pe data de 01.12.2019 mi-a fost lovită masina in parcare. Am făcut intelegere amiabilă. In data de 3 am dus masina la un service agreat de societatea de asigurări, iar pe 4 in urma reconstatarii au mai gasit o piesă defectă. Pe 5 mergând la service imi spun ca asteapta acceptul de plata lucru infirmat de către firma de asigurări care spune într-un email ca pe data de 12 banii au fost virati ca urmare a reconstatarii făcute în data de 11. Pe data de 06.01. 2020 imi spun telefonic cei de la service ca piesele(cap de planetară și janta) vor ajunge după data de 15. Ieri mergând soția sa întrebe ii spun ca au primit un email ca planetară a intrat în țară dar despre janta nu pot spune nimic. Binevoitori mi-au recomandat să-mi cumpăr eu o planetară ca sa om masina mai repede și când o veni cea nouă sa merg sa o iau. Ce ma sfătuiți să fac?

Cristinel Horeanu, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns. Eu am ales acel service acreditat de asigurator sperând că lucrurile se vor misca mai rapid.. Dacă nu există acel termen ce ma sfătuiți?
Practic firma de asigurări nu face plata până serviceul nu face dovada reparației (poze ,piese vechi) după asiguratorul face plata către service. Ce va aratat asiguratorul este acceptul de reparatie pentru constatarea serviceului. Insistați la service ,dacă nu a ajuns piesa așa cum spun ei și este dat comanda ,nu prea aveți ce face .Este și interesul lor să repare ,sa primeasca banii de la asigurator.

viorel 33 a scris:

Multumesc pentru raspuns. Eu am ales acel service acreditat de asigurator sperând că lucrurile se vor misca mai rapid.. Dacă nu există acel termen ce ma sfătuiți?