Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul la bunuri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul la bunuri

Am construit împreună cu soțul casa in care locuim.am început o până să apucăm să ne căsătorim cu câteva luni inainte.intrebarea mea este daca as avea dreptul la o parte din bunuri în caz de partaj după un eventual divorț,având în vedere că am termen nat o cu puțin timp înainte să ne căsătorim?
Designer floral, utilizator
Aveti un drept de creanta in masura in care puteti dovedi investitia. Terenul al cu e ?
gi-jane2, moderator
Stimata doamna,

Aveti un drept de creanta, ce pot fi cuantificat, in fata instantei de judecata.

In probatiune, puteti uza de orice mijloc de proba.(martori, inscrisuri, interogatorii, expertiza de specialitate).

Va puteti adresa instantei de judecata, in termen de 3 ani de cand inceteaza posesia efectiva.(posesia intrerupe termenul general de prescriptie, cel de 3 ani ).

Poate obtineti o declaratie notariala din partea sotului, prin care recunoaste aportul financiar al dumneavoastra.