Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii delegatie in strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

delegatie in strainatate

suntem o firma mica de transport,care avem curse doar intracomunitare( FR, ES},soferii fiind plecati aproape permanent un afara tarii. platim soferilor un salariu in tara si o diurna pt deplasari externe. procedam corect?
Daca soferii dumneavoastra fac curse intre Spania si Franta da, daca fac curse intre Romania si Franta si Spania atunci ar fi mai corect:
- sa le acordati diurna in lei pentru timpul petrecut pina la granita ROMANIEI(calculata de la locul de plecare in cursa daca indeplinesc conditiile)
-sa le acordati diurna in euro pentru distanta de la granita Romaniei pina la destinatia in FRANTA SI/SAU SPANIA.