avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii delegatie in strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

delegatie in strainatate

suntem o firma mica de transport,care avem curse doar intracomunitare( FR, ES},soferii fiind plecati aproape permanent un afara tarii. platim soferilor un salariu in tara si o diurna pt deplasari externe. procedam corect?
Cel mai recent răspuns: ContSters54221 , utilizator 11:58, 7 Decembrie 2009
Daca soferii dumneavoastra fac curse intre Spania si Franta da, daca fac curse intre Romania si Franta si Spania atunci ar fi mai corect:
- sa le acordati diurna in lei pentru timpul petrecut pina la granita ROMANIEI(calculata de la locul de plecare in cursa daca indeplinesc conditiile)
-sa le acordati diurna in euro pentru distanta de la granita Romaniei pina la destinatia in FRANTA SI/SAU SPANIA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu + diurna carmenliv carmenliv Un angajat roman (conducator auto) are curse in U.E. timp de 2 luni - Spania, Franta, Germania - salariul negociat conform CIM este 975 lei +diurna. Ce ... (vezi toată discuția)
Cate zile de diurna externa am? siro siro Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca in perioada 24.09.2014 ora 11( iesit din tara) - 28.09.2014 ora 23,30(intrat in tara) sunt 5 zile de diurna externa, sau 4 ... (vezi toată discuția)
Diurne soferi ban gheorghe ban gheorghe va rog sa imi spuneti cum se calculeaza diurna unui sofer (vezi toată discuția)