Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Strada cu sens unic
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Strada cu sens unic

Pe data de 04 01 2020 circulam pe o stradă in fata se află o stradă cu sens unic din partea dreapta spre stanga
Am redus viteza la maxim m-am uitat in stanga cat am avut vizibilitate apoi in dreapta de unde era sensul unic, m-am trezit in fata mea cu un biciclist care circula din partea stângă pe interzis pe care l-am acrosat usor
Polițistul care a venit mi-a suspendat permisul pe două luni și 6 puncte de amendă
Este corect cum a procedat polițistul
Care este contraventia retinuta in sarcina dvs?
Ce scrie in procesul verbal?
Problema prezintă 2 aspecte.
În primul rând cnducătorul auto intrând în intersecție de pe un drum fără prioritate are obligația de a ceda tre avea obligația cerea vehiculelor care circulă pe drumul cu prioritate., deci și biciclistei
În al doilea rând biciclistul avea obligația de a respecta sensul de circulație pe drumul cu sens unic.
În asemenea cazuri în practică se consideră comună.
Părerea personală este că biciclistul a creat starea de conflict și, pe cale de consecință, este singurul vinovat de producerea accidentului.
Nu mi se pare corect să fiți sancționat numai dvs, nu și biciclistul.
ing. Ioan Ciobanu