Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contracte de ipoteca 2008 - pot fi titlu executoriu in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contracte de ipoteca 2008 - pot fi titlu executoriu in 2019?

Buna ziua si multumesc anticipat pentru ajutor!

Am semnat doua contracte de ipoteca imobiliara in anii 2007 si 2008. Pot fi aceste contracte de ipoteca folosite ca titlu executoriu pentru executare silita demarata in anul 2019?

Multumesc.
Întrebarea dvs este foarte generică. Nu dați nici un fel de detalii.
De ce credeți că n-ar putea fi executate silit aceste contracte cu ipotecă imobiliară`??
Ce detalii sa furnizez ca sa raspundeti? Cititi ca am scris contracte de ipoteca nu cu.
Am pus intrebarea cu referire la ani. Nu intamplator.

Dapix a scris:

Întrebarea dvs este foarte generică. Nu dați nici un fel de detalii.
De ce credeți că n-ar putea fi executate silit aceste contracte cu ipotecă imobiliară`??

Dacă nu a intervenit prescripția, executarea silită își produce efectele.
Nu contează numărul anilor, pot să treacă și 30 de ani, ipoteca nu- și pierde efectele.

Dor prescrierea dreptului la executare silită poate duce la anularea creanței restante, și respectiv la anularea ipotecii.
Un jurist a spus ca contractele de ipoteca anterioare anului 2011 nu pot fi executate ca titlu. Stie cineva ceva de asta?

Dapix a scris:

Dacă nu a intervenit prescripția, executarea silită își produce efectele.
Nu contează numărul anilor, pot să treacă și 30 de ani, ipoteca nu- și pierde efectele.

Dor prescrierea dreptului la executare silită poate duce la anularea creanței restante, și respectiv la anularea ipotecii.

Ipoteca imobiliară se încheie în formă autentică, sub sancțiunea nulitatii absolute, iar înscrisul autentic care constată o creanta certa, lichida și exigibila constituie titlu executoriu. Deci raspunsul la intrebarea dvs este da, chiar și conform vechiului Cod civil.
raluk0207, utilizator