avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1137 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contracte de ipoteca 2008 - pot fi titlu executoriu in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contracte de ipoteca 2008 - pot fi titlu executoriu in 2019?

Buna ziua si multumesc anticipat pentru ajutor!

Am semnat doua contracte de ipoteca imobiliara in anii 2007 si 2008. Pot fi aceste contracte de ipoteca folosite ca titlu executoriu pentru executare silita demarata in anul 2019?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:35, 14 Ianuarie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Întrebarea dvs este foarte generică. Nu dați nici un fel de detalii.
De ce credeți că n-ar putea fi executate silit aceste contracte cu ipotecă imobiliară`??
Ce detalii sa furnizez ca sa raspundeti? Cititi ca am scris contracte de ipoteca nu cu.
Am pus intrebarea cu referire la ani. Nu intamplator.


Dapix a scris:

Întrebarea dvs este foarte generică. Nu dați nici un fel de detalii.
De ce credeți că n-ar putea fi executate silit aceste contracte cu ipotecă imobiliară`??

Dacă nu a intervenit prescripția, executarea silită își produce efectele.
Nu contează numărul anilor, pot să treacă și 30 de ani, ipoteca nu- și pierde efectele.

Dor prescrierea dreptului la executare silită poate duce la anularea creanței restante, și respectiv la anularea ipotecii.
Un jurist a spus ca contractele de ipoteca anterioare anului 2011 nu pot fi executate ca titlu. Stie cineva ceva de asta?

Dapix a scris:

Dacă nu a intervenit prescripția, executarea silită își produce efectele.
Nu contează numărul anilor, pot să treacă și 30 de ani, ipoteca nu- și pierde efectele.

Dor prescrierea dreptului la executare silită poate duce la anularea creanței restante, și respectiv la anularea ipotecii.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ipoteca imobiliară se încheie în formă autentică, sub sancțiunea nulitatii absolute, iar înscrisul autentic care constată o creanta certa, lichida și exigibila constituie titlu executoriu. Deci raspunsul la intrebarea dvs este da, chiar și conform vechiului Cod civil.
Ultima modificare: Marți, 14 Ianuarie 2020
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere executare silita Catherina Catherina Buna ziua , am castigat in instanta un proces cu banca .Adica mai exact un contract de credit cu ipoteca s-a constatat ca s-a prescris si in acelasi timp ... (vezi toată discuția)
Un contract de imprumut de a o persoana fizica are titlu executoriu dca nu este la notar? cristina001 cristina001 un contract de imprumut incheiat intre doua persoane si cu martor are titlu executoriu daca nu este incheiat la notar? Eu stiu ca nu are dar as avea nevoie de ... (vezi toată discuția)
Am si eu o mica nelamurire: ce este o "creanta certa" in contextul n. cod de pr. civ.? Adalbert Gabriel Gazdovici Adalbert Gabriel Gazdovici Art. 662 din noua catastrofa de procedura civila ne lamureste ... bustean [quot] \\"Creanţa este certă când existenţa ei neîndoielnică rezultă [b]din ... (vezi toată discuția)