avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua .mama mea biologica a fost casatorita cu un domn ce are doi copii .Acesta a decedat in 2005 dar in timpul vieti a lasat un Testament la notar autentificat si o declaratie precum ca a facut Casa si bunurile cu mama mea si ca doreste sa le lase dansei dupa deces .Mama nu a facut succesiune dupa decesul dansui si ulterior a decedat si dansa in 2013 .Acum copii sotui mamai au deschis succesiune dupa 14 ani si contesta acest Testament spunand ca a fost dat sub presiune si ca nu au stiut de el,nici eu nu am stiut decat acum de curand cand am mers sa depun Intampinare la actiunea lor deoarece nu am locuit cu dansi .Nu imi permit sa imi angajez avocat .Pot anula acest Testament ei ? Eu personal doresc sa pastrez aceea Casa parinteasca ma pot obliga sa renunt ? Multumesc anticipat si scuzati stangacia in exprimare.
Ultima modificare: Duminică, 12 Ianuarie 2020
Tane Sica, utilizator
Cel mai recent răspuns: Tane Sica , utilizator 17:41, 12 Ianuarie 2020
De anulat nu se poate, pentru că ar trebui să dovedească faptul că tatăl lor nu avea discernământ la momentul întocmirii testamentului. Si cum testatorul e decedat, va fi destul de greu, spre imposibil.
Însă, în calitate de copii și moștenitori rezervatari, pot solicita reductiunea testamentului pentru încălcarea rezervei succesorale. Asta înseamnă că cel mai probabil va trebui să le achitați o sulta.
Multumesc frumos .

raluk0207 a scris:

De anulat nu se poate, pentru că ar trebui să dovedească faptul că tatăl lor nu avea discernământ la momentul întocmirii testamentului. Si cum testatorul e decedat, va fi destul de greu, spre imposibil.
Însă, în calitate de copii și moștenitori rezervatari, pot solicita reductiunea testamentului pentru încălcarea rezervei succesorale. Asta înseamnă că cel mai probabil va trebui să le achitați o sulta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme succesiune andreean1 andreean1 - X a decedat in 2019. A avut 2 casatorii, din prima avandu-l pe S; - Cel de-al doilea sot (I) a decedat in 2012, cu diagnosticul de cancer cu punct de ... (vezi toată discuția)
Testament legalizat para24 para24 Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns daca se poate. Este vorba de o matusa (sora cu bunica mea) care nu are copii si numai o nepoata dupa frati (mama ... (vezi toată discuția)
Testamentul Ramona rbd Ramona rbd Buna ziua. Dacă intr- un testament de declară că nu sunt moștenitori rezervatari dar de fapt există un părinte de poate anula ? Nu trebuia notarul sa ... (vezi toată discuția)