Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA IBAN trezorerie
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

IBAN trezorerie

Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu IBAN-ul contului în care se plateste TVA-ul declarat in formularul 301? Este vorba despre achizitionarea unui abonament pe un site american (sistemul M1SS, compania are numar de TVA care incepe cu EU). Si inca o intrebare: aparent, anul trecut am platit TVA-ul pentru aceeasi operatiune intr-un cont gresit. Nu am primit nicio notificare de la ANAF. Ar trebui sa intreprind ceva pentru corectarea erorii?

Va multumesc anticipat.
Codul Fiscal 2020 ART. 266 - Semnificaţia unor termeni şi expresii
21. persoană impozabilă are înţelesul art. 269 alin. (1) şi reprezintă persoana fizică, grupul de persoane, instituţia publică, persoana juridică, precum şi orice entitate capabilă să desfăşoare o activitate economică;
22. persoană juridică neimpozabilă reprezintă instituţia publică, organismul internaţional de drept public şi orice altă persoană juridică, care nu este persoană impozabilă, în sensul art. 269 alin. (1);

As apela la un consultant daca as sti in cine sa am incredere. Si de la ANAF mi se dau informatii care se bat cap in cap...
Nu am vrut sa va spun asta mai demult, dar dupa ce iesi din cladirea ANAF ai mari sanse sa iesi mai derutat decat ai fost inainte. In schimb cand iti vin in control fiscal cunosc foarte bine legea si sunt foarte stapani pe ei.
Problema este ca nu exista o procedura clara legata de aceste coduri de TVA intracomunitare. In 2016, cand am achizitionat prima data acest abonament, mi s-a spus de la ANAF ca este o operatiune semi-intracomunitara, adica suficient de intracomunitara pentru a folosi codul special de TVA si a o declara in 301, dar insuficient de intracomunitara pentru a o declara in 390. Singura dovada este insa ca nu sunt singura careia i-au spus lucrul acesta. Eu intotdeauna am incercat sa procedez corect.
Eu sunt Gica Contra si va contrazic din nou. Exista proceduri foarte clare. Dar exista foarte, foarte putini oameni care se pricep la TVA, lucru valabil pentru Romania dar si pentru toata U.E.
Am primit raspunsul scris de la ANAF, raspuns care nu mi se pare nici prea clar, nici prea transant. Din pacate, documentul nu poate fi copiat, asa ca redau aici cateva pasaje relevante:

Prin exceptie, persoana impozabila sau neimpozabila stabilita in Romania si neinregistrata in scopuri de TVA conform art 316 sau 317 nu este persoana obligata la plata taxei daca prestatorul aplica unul dintre regimurile speciale…

Micile intreprinderi care sunt inregistrate in scopuri de TVA conform art. 316 sau 317 din Codul fiscal actualizat trebuie sa comunice codul de TVA prestatorilor non-UE care sunt inregistrati in UE pentru servicii electronice intrucat exceptia prevazuta la 307 alin. 6 din Codul fiscal actualizat este aplicabila numai pentru micile intreprinderi neinregistrate in scopuri de TVA...

Consideram ca se aplica eronat codul precedat de “EU” (de catre prestatorii non-UE) cand nu se aplica regimul special, de exemplu, cand se presteaza servicii electronice catre persoane impozabile care comunica un cod valabil de TVA...

Pe de alta parte:
Persoanele inregistrate conform art. 317 pot comunica acest cod numai pentru operatiuni intracomunitare.
ccristy, utilizator