Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrerupere activitate PFA in caz de concediu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrerupere activitate PFA in caz de concediu prenatal/postnatal

Buna ziua, va supun atentiei o problema spinoasa, sunt PFA, urmeaza sa nasc la finalul lunii decembrie si am intrat in concediu prenatal pe 25 noiembrie. Tot atunci am facut intreruperea activitatii de PFA la Registrul Comertului cu inregistrare ulterioara la Finante.
Intrebarea este, faptul ca am facut intrerupere de activitate de la inceputul concediului prenatal/postantal imi poate afecta plata indemnizatiei de crestere a copilului?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
nu e chiar asa "spinoasa":) D.voastra veti realiza venituri din concediu medical.
Asadar, cerinta cu ultimele 12 luni anterior datei naterii copilului nu va fi o problema.
Veti duce concediile medicale la Casa de Sanatate de care apartineti si dansii va vor plati.
Important e sa aveti platita cotizatia la sanatate din veniturile realizate.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Cu multa placere:)
Imi cer scuze, revin pentru lamuriri, mi s-a spus ca aceasta intrerupere de activitate trebuia facuta la terminarea concediului postnatal, e posibil acum sa reiau activitatea pana atunci, asta in conditiile in care sunt deja in concediu prenatal si activitate propriu-zis oricum nu am? Intreruperea de activitate mi s-a parut fireasca in conditiile in care oricum pe perioada concediului nu pot taia facturi, stau acasa, nu am activitate.
Sunt foarte confuza.
Cine v-a spus?
Intr-adevar , normal ar fi fost sa va intrerupeti activitatea ca intrati in CIC.Incercati sa o rezolvati.In fond , colega are dreptate ceva venituri aveti diin Concediu medical , numai ca ramane sa-i convingeti pe cei de la primarie ca aveti 12 luni continuitate.In mod cert, este indicat sa va interesati acolo inainte de a face orice.