Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU PRENATAL SI INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU PRENATAL SI INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL

BUNA ZIUA ,SUNT INSARCINATA IN 14 SAPTAMANI SI SUNT IN CONCEDIU MEDICAL DE LA 5 SAPATAMANI DE SARCINA DEOARECE AM IMINENTA DE AVORT SI TREBUIE SA STAU LA PAT
CUM SE VA CALCULA CONCEDIUL PRENATAL SI INDEMNIZATIA PT CRESTERE COPIL DACA EU SUNT IN CONCEDIU MEDICAL ?
VA MULTUMESC!
MONICA HRIB, utilizator
In cazul concediului sarcina si lauzie baza de calcul o reprezinta 85 % din veniturile realizate pe ultimile 6 luni.
Concediul medical este perioada asimilata stagiului de cotizare si intra in calculul indemnizatiei de maternitate 126 zile calendaristice(prenatal si postnatal).

Concediu CIC se calculeaza pe baza veniturilor realizate in ultimile 12 luni anterior datei naterii copilului,85% din media acestora.