Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare carte de munca

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca pot sa imi recuperez cartea de munca de la o firma de confectii unde am semnat un contract ca daca plec de la firma mai repede de 1 an de zile o sa le dau inapoi prima de angajare de 5 mil. lei vechi.Cand am plecat de la ei aveam lucrate doar 7 luni.
credeti ca exista vreo posibilitate de a primi cartea de munca fara a plati acesti bani?
Va multumesc!
In momentul in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze documentul completat la zi si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act. In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti competente din zona in care angajatorul isi are sediul.
1. Chiar daca ii datorati legal acei bani nu are voie sa va retina carentul de munca.
2. Iata ce spune Decretul 92/1976:
Art. 5. - Carnetul de munca poate fi retinut numai de organul de urmarire penala, pentru cercetari in legatura cu datele pe care le cuprinde. Organul de urmarire penala este obligat sa elibereze, unitatii sau titularului, dovada de retinere a carnetului de munca.
3. Sesizati imediat ITM!
Nu au nici un drept sa va retina carnetul de munca. Prima de angajare ati obtinut-o de la ei?