Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plãtitor/ Neplãtitor TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plãtitor/ Neplãtitor TVA

Sunt producător agricol individual (proprietar şi arendaş), neautorizat, care îmi valorific producţia agricolă la terţi, în baza unor borderouri, iar cuantumul veniturilor realizate sunt estimate la 400.000 lei/an. Doresc să ştiu dacă pot fi obligat la plata TVA şi baza legală care prevede acest fapt.
Nu inteleg prea bine. Daca sunteti neautorizat la ce tva va ganditi?
Ovidiu Buduruţă a scris:

Sunt producător agricol individual (proprietar şi arendaş), neautorizat, care îmi valorific producţia agricolă la terţi, în baza unor borderouri, iar cuantumul veniturilor realizate sunt estimate la 400.000 lei/an. Doresc să ştiu dacă pot fi obligat la plata TVA şi baza legală care prevede acest fapt.

Intrebare?

Sunteti pur si simplu producator agricol caruia i se retine 2% impozit pe venit din valoarea bunurilor livrate?

sau

Sunteti inregistrat ca persoana fizica care realizeaza venituri din activitati independente??
Management Account, Consultant fiscal
Rapunsul la intrebarea dvs. este DA, puteti fi obligat la plata TVA!

Aceasta activitate nu se regaseste la art.141 "Scutiri:

Principalul temei legal:

Persoane impozabile

ART. 127

Persoane impozabile şi activitatea economică

(1) Este considerată persoană impozabilă orice persoană care desfăşoară, de o manieră independentă şi indiferent de loc, activităţi economice de natura celor prevăzute la alin. (2), oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activităţi.

(2) În sensul prezentului titlu, activităţile economice cuprind activităţile producătorilor comercianţilor sau prestatorilor de servicii, inclusiv activităţile extractive, agricole şi activităţile profesiilor libere sau asimilate acestora. De asemenea, constituie activitate economică exploatarea bunurilor corporale sau necorporale în scopul obţinerii de venituri cu caracter de continuitate
D-le Ovidiu formulati pe un singur topic informatiile complete pt a avea un raspuns corect si complet , ati mai deschis un topic pe aceeasi tema unde ati primit alt raspuns tocmai ca informatiile d-voastra au fost truncheate.