Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general definirea activitãþii independente
Discuție deschisă în Contabilitate în general

definirea activitãþii independente

Dacă activitatea de cultivare a cerealelor a unui producător agricol individual este considerată activitate independentă, specificată la art. 127, din Codul Fiscal
Dupa cum o prezentati dvs., potrivit Codului fiscal, art.127, este o activitate desfasurata de maniera independenta:
(1) Este considerata persoana impozabila orice persoana care desfasoara, de o maniera independenta si indiferent de loc, activitati economice de natura celor prevazute la alin. (2), oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activitati.
(2) In sensul prezentului titlu, activitatile economice cuprind activitatile producatorilor comerciantilor sau prestatorilor de servicii, inclusiv activitatile extractive, agricole si activitatile profesiilor libere sau asimilate acestora. De asemenea, constituie activitate economica exploatarea bunurilor corporale sau necorporale in scopul obtinerii de venituri cu caracter de continuitate.

Din punct de vedere al impozitului pe venit, este considerata @activitate agricola@ - art.71 Cod fiscal