Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Convenție civila
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Convenție civila

In urma cu doi ani am facut o convenție cu un constructor persoana fizica (nu PFA) pentru realizarea finisajelor la o casa aflată in construcție.Am plătit arvună si o suma de bani ce reprezintă cam 80% din valoarea lucrării.Individul a început lucrările dar acum dupa doi ani nu vrea sa mai continuie.A facut cam 40%.Specific ca noi santem rezidenți in Spania si nu am putut gestiona situația lucrării.Nu avem un contract scris dar avem înregistrare video cu momentul înțelegerii si înmânării arvunii.De asemenea facturile din banca de la transferele bancare pe care i le-am facut.Mai avem o înregistrare audio telefonică in care el recunoaște primirea tuturor banilor trimiși.Acum întrebarea este mai putem recupera banii si daca el este pasibil de unele infracțiunii penale cum ar fi înșelăciune,însușire de foloase necuvenite sau evaziune fiscală?
Buna ziua,

Sa înțeleg ca imobilul este situat in România și constructorul este roman? Va întreb fiind competenta instantelor de judecată este atrasa de domiciliul pârâtului. Sincer as merge in civil pentru recuperarea sumelor de bani achitate in plus fata de cât s-a realizat. In acest sens, se formulează o cerere de chemare in judecată și se solicita reducerea prețului lucrării cu cât s-a executat și restituirea sumei achitate in plus. Avand in vedere ca s a inceput executarea lucrării și s a executat 40% mai greu de solicitat rezoluțiunea. Veți avea de achitat o taxa de timbru raportata la suma pe o solicitați a fi restituita. In cadrul litigiului este bine de solicitat efectuarea unei expertize pentru stabilirea exactă a valorii partii din imobil care a fost executata.

Luați legatura cu un avocat și veți primi sprijinul necesar in vederea reprezentării intereselor dumneavoastră.

O zi buna,
Av.Jasmine Oancea

Buna ziua,

Sa înțeleg ca imobilul este situat in România și constructorul este roman? Va întreb fiind competenta instantelor de judecată este atrasa de domiciliul pârâtului. Sincer as merge in civil pentru recuperarea sumelor de bani achitate in plus fata de cât s-a realizat. In acest sens, se formulează o cerere de chemare in judecată și se solicita reducerea prețului lucrării cu cât s-a executat și restituirea sumei achitate in plus. Avand in vedere ca s a inceput executarea lucrării și s a executat 40% mai greu de solicitat rezoluțiunea. Veți avea de achitat o taxa de timbru raportata la suma pe o solicitați a fi restituita. In cadrul litigiului este bine de solicitat efectuarea unei expertize pentru stabilirea exactă a valorii partii din imobil care a fost executata.

Luați legatura cu un avocat și veți primi sprijinul necesar in vederea reprezentării intereselor dumneavoastră.

O zi buna,
Av.Jasmine Oancea

Va mulțumesc d-na Jasmine pentru amabilitate,sincer nu ma așteptăm sa i-mi răspundă nimeni dezamăgit fiind de tot ce mi sa întâmplat in Romania!Spun asta deoarece pentru acești bani,implicit pentru aceasta casa,am muncit din greu in Spania timp de 15 ani si nu mi-a fost ușor.Acest escroc care are domiciliul in Romania,am omis sa spun,probabil a mai înșelat si alți clienți.As vrea sa va mai întreb,daca se poate formula plângere penală la poliție pentru înșelăciune si însușire de foloase necuvenite (probele video si audio,chitanțele de transfer bancar)De asemenea daca de poate depune o sesizare la ANAF sau la garda financiară pentru ca el nu are un statut de PFA si sa sustras de la plata taxelor.Inainte de toate mi-as dorii ca si el sa simtă exact același lucru ca si mine!Nu sant un om rău d-na avocat,dar nici nu am facut rău nimănui pana acum,însă acest individ nu merita sa profeseze in continuare deoarece cred eu este o chestie de zile pana i-si va găsi noi victime!O zi buna va doresc si eu.Multumesc mult.