Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi familiale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi familiale

Buna ziua mă numesc Bardi Angelica am soacra bolnava are aizcheimer am obținut curatela fata de soacra mea.Sotul meu mai are un frate care nu se ocupa de ea .Soacra mea are casa ce drepturi are cumnatul meu daca el nu se ocupa de ea.
daca va referiti la o viitoare mostenire, cei doi frati au drepturi egale.
Curatela nu va drept de mostenire exclusiv, faptul ca o ingrijiti nu va drept de proprietate.

Ceea ce aduce curatela sunt obligatii si mai putin drepturi.

Dvs practic va substituiti bolnavei in administrarea bunurilor proprii. Actele de dispozitie se fac doar cu acordul instantei de tutela.
Buna seara
Dupa decesul soacrei cei doi frati impart in parti egale bunurile din masa succesorala.
Pastrati toate bonurile si probele posibile si introduceti si aceste cheltuieli in masa succesorala ca pasiv daca pensia batranei nu acopera cumva aceste sume.