avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi familiale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi familiale

Buna ziua mă numesc Bardi Angelica am soacra bolnava are aizcheimer am obținut curatela fata de soacra mea.Sotul meu mai are un frate care nu se ocupa de ea .Soacra mea are casa ce drepturi are cumnatul meu daca el nu se ocupa de ea.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 19:35, 19 Ianuarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca va referiti la o viitoare mostenire, cei doi frati au drepturi egale.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Curatela nu va drept de mostenire exclusiv, faptul ca o ingrijiti nu va drept de proprietate.

Ceea ce aduce curatela sunt obligatii si mai putin drepturi.

Dvs practic va substituiti bolnavei in administrarea bunurilor proprii. Actele de dispozitie se fac doar cu acordul instantei de tutela.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara
Dupa decesul soacrei cei doi frati impart in parti egale bunurile din masa succesorala.
Pastrati toate bonurile si probele posibile si introduceti si aceste cheltuieli in masa succesorala ca pasiv daca pensia batranei nu acopera cumva aceste sume.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ma numesc angelica soacra mea a decedat acuma in 06-08-2022 ... Angi Bardi Angi Bardi Buna ziua ma numesc Angelica soacra mea a decedat acuma in 06-08-2022 eu am am obtinut curatela.Acuma ca a decedat copii ei sant mostenitori (vezi toată discuția)
Mostenire alisia alisia buna ma numesc andrea si av vrea sa ma lamuriti cu ceva lucruri daca se poate.soacra mea ar dori o lamurire .uitati care este problema.mama ei ar vrea sa ... (vezi toată discuția)
Mostenire din partea mamei Noxa_Kitty Noxa_Kitty Buna ziua. Ma bucur ca am dat peste acest forum. Avem o problema mai delicata in familie si as dori, cu amabilitatea dumneavoastra, un raspuns. Socrii mei ... (vezi toată discuția)