avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot divorta in cazul in care sotul este deja cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot divorta in cazul in care sotul este deja cu altcineva

Buna ziua, sotul este plecat la munca in strainatate si de sarbatori m-a sunat ca are deja pe altcineva acolo si de aceea nu a venit si nici nu il mai intereseaza relatia noastra.
Mentionam ca avem un copil impreuna si un apartament luat prin Prima Casa.
Am trecut cu greu peste vestea primita, insa imi este clar ca trebuie intentat divort si partaj.
Am incercat sa discut acest lucru cu el si nu am primit niciun raspuns clar de la el.
Ce pot face in acest caz? o cerere la notar sau la o instanta judecatoreasca.
Am nevoie sa imi clarific situatia pentru ca nu mai pot trai asa in acest caz.


Multumesc anticipat pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 20:11, 4 Februarie 2020
Buna ziua,
Va adresati notarului, daca va intelegeti amiabil...sau instantei, in caz ca nu va intelegeti...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Cum este evident ca sotul nu este dispus sa colaboreze va trebui sa va adresati instantei solicitand:
- desfacerea casatoriei
- revenirea la numele purtat anterior
- exercitarea in comun a autoritatii parintesti pentru minor
- stabilirea domiciliului minorului la mama
- stabilirea unei pensii de intretinere pentru minor
- partajarea bunurilor achizitionate in comun si atribuirea imobilului catre dumneavoastra cu obligatia de a plati sulta (va sfatuiesc sa chemati si banca ca intervenient fortat pentru ca sentinta sa-i fie opozabila)
Va sfatuiesc sa solicitati ajutorul unui avocat.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu așteptați după soțul dvs, contactați un avocat de pe forum sau recomandat și formulati divorțul pe calea instanței de judecată.
Nu este nevoie nici de acordul soțului si nici de prezenta lui pentru a divorța.
Sfatul meu este ca divorțul sa se pronunte din culpă lui exclusivă si sa solicitați inclusiv daune morale pentru suferință îndurată ca urmare a vestii relației extraconjugale. In functie de relația lui cu copilul,poate exista sanse sa exercitati si autoritatea părintească în mod exclusiv astfel încât să nu mai depindeti de acordul lui im vreo chestiune referitoare la copil
Ulterior divorțului, discutați și de partaj.
Ultima modificare: Marți, 21 Ianuarie 2020
Manuela Rășină, administrator
Multumesc mult, o sa va contactez in privat pentru mai multe detalii.
În ipoteza în care vă înțelegeți cu privire la toate aspectele, mergeți la notar, însă acolo trebuie să fie prezent și el personal.
Altminteri, prevalați-vă de calea instanței de judecată, o consultație juridică la un avocat vă va edifica pe deplin!

În linii mari, procedura divorțului comportă două faze: cea scrisă și cea orală!
Dimensiunea scrisă presupune redactarea cererii de chemare în judecată, redactarea intâmpinării de către partea adversă și eventual a răspunsului la întâmpinare de către avocatul dvs!
Ulterior, se fixează primul termen de judecată, se adminsitrează probe și vă antrenați, prin mijloace legale, în tentativa de a obține o soluție favorabilă dvs, mai ales cu privire la capetele accesorii de cerere: exercitare autoritate părintească, locuința, pensie de întreținere, etc.

Partajul este un proces diferit de divorț, în urma căruia veți obține în măsura contribuției concrete!

Alte discuții în legătură

Divort silviaandreea77 silviaandreea77 cum procedez daca vreau sa divortez ,precizez ca sotul nu este de acord (vezi toată discuția)
Scoaterea minorului din tara Silvia Silvia Silvia Silvia Buna ziua eu si sotul suntem despartit dar inca nu am bagat divortul nici unul. Si vreau ca de sarbatori sa merg in austria la nanasi pentru o saptamana cu ... (vezi toată discuția)
Divort in cazul in care este un copil minor la mijloc robertxl robertxl Buna ziua, Am cautat informatii legate de acest subiect insa nu sunt foarte lamurit in aceasta privinta. Sunt casatorit insa de ceva vreme nu ne mai ... (vezi toată discuția)