Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... 0,45 in aerul expirat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

0,45 in aerul expirat

In data de 07.01.2020, ora 1:35 un echipaj de poliție s a pus la semafor lângă mine, acesta având culoare roșie, mi au făcut semn sa deschid geamul și sa trag mai in fata pe dreapta. Aceștia mi au pus etilotestul și a ieșit 0,45 in aerul expirat. Am lăsat mașina și cealaltă persona de era cu mine acolo și am mers la INML, pentru a mi se recolta probe biologice,nu am opus nici un fel de rezistența.
Mi au luat 2 probe de sânge la un interval de o ora. După ce mi au luat prima proba, am băut in jur de 1,5l de apa.
Întrebarea mea este care sunt șansele sa îmi iasă sub 0,80 in sânge, pentru ca stiu ca se înmulțește cu 2, am 1,72, in jur de 64 de kg. Am băut in jur de 1,5l de bere începusem sa beau cam de pe la ora 20:00 in data de 06.01.2020 ( am rost oprit in data de 07.01.2020) iar pe la ora 23:00 m am oprit, țin sa precizez ca de dimineata de când m am trezit pana in momentul in care m a oprit poliția, nu am mâncat nimic.
A fost o prostie sa ma urc la volan și merit sa fiu pedepsit, doresc un răspuns din partea celor care au mai trecut prin situației mea, dacă se poate.
As dori sa stiu care sunt șansele sa iasă sub 0,80 și cât timp trebuie sa aștept pana vin rezultatele la sânge. Un polițist mi a spus ca trebuie sa aștept 5-6 luni.
As putea face ceva pentru a grăbi durata probelor biologice ?
Sebastian10, utilizator
Nu stati bine dar nici excesiv de rau.
Incercati sa va angajati avocat daca vreti sa va aparati corespunzator.
Ati avea sanse sa iesiti bine dar depinde de mai multe lucruri.
Pentru urgentare, trebuie sa solicitati organului de up sa platiti dvs contravaloarea probelor biologice. Asa cum ati prezentat situatia de fapt, nu vad sanse sa iasa sub o,80 la probele biologice. In functie de intervalul de timp trecut de la depistare pana la prelevare, se va solicita expertiza privind calculul retroactiv al alcoolemiei.
Mergeti la un avocat sa va informati exact de consecintele faptei dvs sau daca aveti posibilitatea, angajati-va avocat sa va asiste/reprezinte in fata organelor judiciare, urmand in functie de probele din dosar, sa stabiliti impreuna cu acesta strategia apararii.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Domnule daca doriti rezultatul probelor,trebuie să platiti la poliție care se ocupă de dosarul dumnv rezultatul acestora.In maxim 1 luna de zile aveti rezultatul probelor la dosar.Nu vreau sa va dezamagesc dar urmeaza un dosar penal pentru dumnv.Angajati un avocat.Multa bafta!!!!

Sebastian10 a scris:

In data de 07.01.2020, ora 1:35 un echipaj de poliție s a pus la semafor lângă mine, acesta având culoare roșie, mi au făcut semn sa deschid geamul și sa trag mai in fata pe dreapta. Aceștia mi au pus etilotestul și a ieșit 0,45 in aerul expirat. Am lăsat mașina și cealaltă persona de era cu mine acolo și am mers la INML, pentru a mi se recolta probe biologice,nu am opus nici un fel de rezistența.
Mi au luat 2 probe de sânge la un interval de o ora. După ce mi au luat prima proba, am băut in jur de 1,5l de apa.
Întrebarea mea este care sunt șansele sa îmi iasă sub 0,80 in sânge, pentru ca stiu ca se înmulțește cu 2, am 1,72, in jur de 64 de kg. Am băut in jur de 1,5l de bere începusem sa beau cam de pe la ora 20:00 in data de 06.01.2020 ( am rost oprit in data de 07.01.2020) iar pe la ora 23:00 m am oprit, țin sa precizez ca de dimineata de când m am trezit pana in momentul in care m a oprit poliția, nu am mâncat nimic.
A fost o prostie sa ma urc la volan și merit sa fiu pedepsit, doresc un răspuns din partea celor care au mai trecut prin situației mea, dacă se poate.
As dori sa stiu care sunt șansele sa iasă sub 0,80 și cât timp trebuie sa aștept pana vin rezultatele la sânge. Un polițist mi a spus ca trebuie sa aștept 5-6 luni.
As putea face ceva pentru a grăbi durata probelor biologice ?

MarkKase777, utilizator

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Pentru urgentare, trebuie sa solicitati organului de up sa platiti dvs contravaloarea probelor biologice. Asa cum ati prezentat situatia de fapt, nu vad sanse sa iasa sub o,80 la probele biologice. In functie de intervalul de timp trecut de la depistare pana la prelevare, se va solicita expertiza privind calculul retroactiv al alcoolemiei.
Mergeti la un avocat sa va informati exact de consecintele faptei dvs sau daca aveti posibilitatea, angajati-va avocat sa va asiste/reprezinte in fata organelor judiciare, urmand in functie de probele din dosar, sa stabiliti impreuna cu acesta strategia apararii.

A trecut in jur de o ora de când m au oprit, pana la probele biologice. Exista vreo șansa sa îmi suspende permisul pe o perioada de 3-6 luni, având in vedere ca este prima abatere ?
Sebastian10, utilizator
Daca a trecut o ora, de principiu, se va solicita calculul retroactiv.