Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lift
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lift

Va intreb pt. a sti cum se calculeaza liftul la bloc? Se calculeaza pecota plata indiviza sau pe nr, de persoane, Va multumesc anticipat pt. raspuns.
Pe ambele.
Cheltuielile cu intretinerea (service, revizii, reparatii) se distribuie per cota parte indiviza, v. art 82 alin (2) L196/2018.
Cheltuielile cu functionarea (energia electrica) se distribuie per nr de persoane prezente, v. art 85 L196/2018; eventual se scutesc persoanele ce locuiesc în apartamente situate la subsol, demisol, parter, mezanin, precum și la etajul 1 din clădirile fără mezanin dar numai baza existentei unei hot AG in acest sens cu conditia sa aveti contor separat pe lift (sau pe restul si se face diferenta), v. art 74 alin(5) aceeasi lege
CipM, utilizator