Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere

Buna seara.Am o nelamurire.Am divortat in 2017.Divortul fiind de comun acord, sentiinta fiind definitiva si irevocabila.Minorul mi sa incrediintat mie adica la mama.Tatal minorului plateste pensie la copil dupa Romania.Eu in 2018 ianuarie lam dat in judecata ptr ca el a muncit in germania.Au fost 4termene de atunci la care paratul tatal nu sa prezentat.L-am dat ptr pensie alimentara din strainatate.Ca tatal este obligat la 1/4din minimul net realizat 25% procentual dar numai putin de minimul net realizat.Acuma tatal sa intors in tara .Asi putea pierde procesul din acest motiv?retroactiv nu se recalculeaza?
Dvs. spuneţi că aveţi sentinţă cu obligaţia tatălui la 25% din venit, dar nu mai puţin de 25% din venitul minim net în Romania. Înseamnă că problema dvs. este de competenţa executorului judecătoresc. Cererea dvs. va fi respinsă ca inadmisibilă. Mai bine vă retrageţi acţiunea, dacă domnul îşi angajează şi avocat, sunteţi bună de plată.