Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Iesire din somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Iesire din somaj

In cazul in care expira perioada de somaj cu indemnizatie si nu s-a putut asigura un loc de munca , si nici persoana in cauza nu a gasit loc de munca ce se intampla ? Indemnizatie nu se mai acorda , dar nu este nici posibilitate de a castiga o suma pentru trai . Care este solutia ?
Solutia este ajutorul social acordat in baza Legii nr. 416 din 2001 - privind venitul minim garantat.
1. Din experienta mea va spun ca AJOFM gaseste foarte rar un loc de munca pentru somerii inregistrati (mai ales acum, in perioada de criza).
2. Ca atare trebuie sa va cautati singur un loc de munca.
Mult noroc!