Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Operarea cartii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Operarea cartii de munca

Am lucrat timp de un an de zile la un magazin alimentar, iar dupa un an mi-am dat demisia din cauza ca patronul magazinului se comporta foarte urat cu angajatele si multe alte nereguli pe care la facea.. Intre timp m-am angajat in alta parte.Mi-am primit decizia de desfacere a contractului de munca dar numai dupa o luna jumatate am putut sa-mi scot cartea de munca de la ITM. Cand mi-am scos cartea de munca am observat ca aveam 41 de zile de concediu fara plata. Tin sa mentionez faptul ca eu nu am semnat nici o cerere de concediu fara plata si nici nu am fost anuntata ca voi fi in concediu fara plata.Cum este posibil ca intr-un an de zile sa am 41 de zile de concediu fara plata, fara ca eu sa fi stiut ceva cand si din concediul de odihna mi-a dat doar 5 zile? Ce pot sa fac in acest caz(daca mai pot sa fac ceva)?
Atunci pe el scrie....... sesizare ITM!!!:hammer:
Cred ca singura solutie pentru dvs nu este ITM-ul si actiunea in instanta sau plangerea penala pentru fals si uz de fals.

ITM-ul nu are cum sa verifice autenticitatea semnaturii pe o cerere de CFP , insa instanta, parchetul sau politia o au.