Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pe lista de întreținere la rubrica cheltuieli apart ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pe lista de întreținere la rubrica cheltuieli apart mi se solicită o sumă imensă pt debarasare terasa la care am acces, dar aparține Asociației, ce pot face?

Asociatia de Proprietari imi cere o sumă foarte mare pentru lucrări făcute pe terasă blocului, terasa pt care nu am ctr de închiriere, doar acces pentru lucrari de debarasare a emis o factura. Președinta asociației abuza de functia pe care o are si s-a judecat cu aproape toti proprietarii din scara inclusiv cu Primăria. Ce trebuie sa fac, m-a amenințat că dacă nu plătesc ma da in judecata si imi pune sechestru pe apartament.
Ar fi bine sa mergeți la avocat cu tot ce aveti.
Trebuie să contestații urgent cotele.de întreținere.
Va poate redacta avocatul contestația.
Precizarile dv sunt insuficiente pentru analiza si eventual raspuns la obiect
Terasa reprezinta parte comuna condominiu si conform disp L nr 196/2018 proprietarii detin obligatia legala sa achite in termenul stabili c/v cote intretinere lunara-inclusiv cota parti comune
Initial ar trebui sa fiti corect si complet informat despre natura sumei impuse la plata
Daca studiati atent disp L nr 196/2018,vedeti ca legiuitorul a dispus dreptul in favoarea proprietarilor sa conteste valoarea cotei individuale de intretinere lunara la presedintele de asociatie-in termne de 10 zile de la afisare
Presedintele de asociatie are obligatia legala sa raspunda la contestatie in termen de 10 zile
Președinta asociației abuza de functia pe care o are si s-a judecat cu aproape toti proprietarii din scara

Pentru eventual raspuns ar fi trebuit sa comunicati concret obiectul actiunii,motivul pentru care proprietarii au fost actionati in instanta de catre presedintele de asociatie
Legiuitorul a dispus in sarcina presedintelui de asociatie sa desfasoare demersuri-acte si actiuni pentru recuperare sume cu titlu de restanta inclusiv in instanta de judecata