Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

Am dobandit prin succesiunea dupa decesul tatalui nostru ,terenuri ,case impreuna cu fratele si mama.Ce act se poate face intre noi ca sa o pot include si pe sotia mea ?
Buna ziua,
Bunurile dobandite prin mostenire sunt bunuri proprii.
In caz de divort celalalt sot nu are niciun drept.
In caz de deces inaintea celuluilalt sot, acela are dreptul la 1/4 din aceste bunuri.
Ca sa devina coproprietar trebuie sa-i vindeti sau sa-i donati o cota din acele bunuri.
Cota donata sotiei nu poate fi atacata de mama si fratele meu? Va multumesc !
Buna ziua,
Pai fiecare are dreptul sa dispuna cum vrea de bunurile lui deci nu poate fi atacata de nimeni.
Doar dumneavoastra aveti dreptul sa revocati, in anumite conditii, donatia.
Ma intreb insa, logic, de ce vreti asta? Cat timp sunteti casatoriti beneficiati amandoi de bunuri si daca Doamne fereste decedati inaintea sotiei, mostenitori sunt copiii dumneavoastra si ea.
Daca nu aveti copii atunci la mostenire va veni sotia in concurs cu parintii dumneavoastra si cu fratii dumneavoastra.Cotele, in aceasta situatie, sunt bine stabilite si daca lasati un testament in favoarea ei, cotele sunt si mai mari.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Va multumesc!