avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

Am dobandit prin succesiunea dupa decesul tatalui nostru ,terenuri ,case impreuna cu fratele si mama.Ce act se poate face intre noi ca sa o pot include si pe sotia mea ?
Cel mai recent răspuns: Dnsa , utilizator 18:22, 25 Ianuarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Bunurile dobandite prin mostenire sunt bunuri proprii.
In caz de divort celalalt sot nu are niciun drept.
In caz de deces inaintea celuluilalt sot, acela are dreptul la 1/4 din aceste bunuri.
Ca sa devina coproprietar trebuie sa-i vindeti sau sa-i donati o cota din acele bunuri.
Cota donata sotiei nu poate fi atacata de mama si fratele meu? Va multumesc !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Pai fiecare are dreptul sa dispuna cum vrea de bunurile lui deci nu poate fi atacata de nimeni.
Doar dumneavoastra aveti dreptul sa revocati, in anumite conditii, donatia.
Ma intreb insa, logic, de ce vreti asta? Cat timp sunteti casatoriti beneficiati amandoi de bunuri si daca Doamne fereste decedati inaintea sotiei, mostenitori sunt copiii dumneavoastra si ea.
Daca nu aveti copii atunci la mostenire va veni sotia in concurs cu parintii dumneavoastra si cu fratii dumneavoastra.Cotele, in aceasta situatie, sunt bine stabilite si daca lasati un testament in favoarea ei, cotele sunt si mai mari.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Ianuarie 2020
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare SerenaB SerenaB Buna ziua! In urma succesiunii dupa decesul tatalui meu am mostenit niste bunuri pe care nu as vrea sa le impart cu viitorul sot. Insa nu as vrea sa fac un ... (vezi toată discuția)
Donatie apartament cu acordul fratelui Wihm Wihm Buna ziua. De la bun inceput imi cer scuze daca s-a mai discutat subiectul, insa am rasfoit putin forumul si nu am gasit ceva punctual. Intrebarile (ca sunt ... (vezi toată discuția)
Succesiune, mostenire bunuri proprii donoctaviana donoctaviana dupa deces mostenirile si donatiile pot reveni si sotiei dupa decesul sotului? (vezi toată discuția)