Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort notar

Buna ziua!

Impreuna cu sotia, am hotarat sa incepem procedura de divort notarial. Suntem inca in cele 30 de zile calendaristice, conform legii. Intre timp, fosta sotie a decis ca - in viitorul apropiat, vrea sa se mute impreuna cu copilul nostru minor intr-o alta tara.

Intrebarea pentru expertii din grup: poate sa isi mute domiciliul stabilit prin decizie comuna fara acordul meu? Eu, in calitatea mea de tata al minorului, mai am vreun drept de decizie legat de viitorul copilului meu?

Multumesc!
sorinmbo, utilizator
Buna seara,
Doamna poate sa se mute oriunde doreste
Pentru minor va trebui sa obtina fie acordul dumneavoastra notarial fie o sentinta care sa-l suplineasca.
Exercitarea autoritatii parintesti va fi comuna chiar daca domiciliul minorului va fi la mama.

Întreaga procedura a divorțului este de competența notarului. Convenția notariala cu privire la minor constituie titlu executoriu.
Manuela Rășină, administrator
Dreptul la avocat trebuie exercitat in scopul de a nu avea probleme juridice ulterioare

Cert este un lucru.O mare parte din cei care merg la notar fara avocat ajung ulterior la instanta deoarece nu au habar despre ce este vorba si afla ca au semnat in necunoștință de cauză actele.

gi-jane2, moderator