Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare cheltuieli schimbare coloane verticale ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare cheltuieli schimbare coloane verticale termoficare

Buna ziua, in cazul in care se efectueaza o lucrare de inlocuire a coloanelor verticale de termoficare si apa calda, costul reparatiei ar trebui impartit la toti locatarii ? cei care au montate centrale termice si nu mai folosesc aceste coloane trebuie sa participe la cheltuiala sau nu?

Multumesc,
Se impart la toti.
Instalatia de alimentare cu agent termic si apa rece/calda reprezinta parte comuna
Legea nr 196/2018 impune obligatia proprietarului sa achite c/v parti comune
Aspectul ca dv din motive de confort individual ati inteles sa renuntati la sistemul centralizat alimentare cu agent termic si apa calda nu constituie temei legal pentru a fi exonerat de la obligatia platii parti comune instalatii si constructii din condominiu