avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Nepotul mosteneste bunica paterna in cazul in care tatal lui este decedat?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara!
Da prin reprezentare!
Buna seara! In cazul in care nepotul nu stie cand se face succesiunea,cum se procedeaza? Deoarece o nepoata de sora bunicii intentioneaza sa faca totul(succesiunea) pe ascuns.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Este anuntat (citat) de notar sau instanta.
Daca nu i se stie adresa i se cer datele de la Directia pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date, str. Obcina Mare nr. 2, sector 6, Bucuresti.
Daca nu este gasit se citeaza prin mica publicitate.
Daca nu este citat acesta poate solicita constatarea nulitatii absolute a certificatului de mostenitor.
Va multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, nepoata mosteneste bunica paterna, prin reprezentare.
Ultima modificare: Luni, 27 Ianuarie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa parinti divortati geanus geanus Buna seara. Socrii mei au cumparat o casa acum 13 ani, amândoi proprietari. Apoi au divorțat.Nu au facut partaj. Socrul a decedat acum 3 ani si ... (vezi toată discuția)
Succesiune elenacristi2005 elenacristi2005 buna ziua , am si eu o intrebare ,sotul meu a decedat acum o luna ,avem un apartament cumparat direct de la dezvoltator la care mai avem de achitat rate timp ... (vezi toată discuția)
Partaj cu multi mostenitori mcolaborare mcolaborare Pe titlu pe proprietate –pamant- apar numele celor 4 copii ai defunctului. Asta inseamna ca mostenirea a fost acceptata? Doi dintre copii au murit ... (vezi toată discuția)