Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Nepotul mosteneste bunica paterna in cazul in care tatal lui este decedat?
Buna seara!
Da prin reprezentare!
Buna seara! In cazul in care nepotul nu stie cand se face succesiunea,cum se procedeaza? Deoarece o nepoata de sora bunicii intentioneaza sa faca totul(succesiunea) pe ascuns.
Buna seara,
Este anuntat (citat) de notar sau instanta.
Daca nu i se stie adresa i se cer datele de la Directia pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date, str. Obcina Mare nr. 2, sector 6, Bucuresti.
Daca nu este gasit se citeaza prin mica publicitate.
Daca nu este citat acesta poate solicita constatarea nulitatii absolute a certificatului de mostenitor.
Va multumesc!
Da, nepoata mosteneste bunica paterna, prin reprezentare.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat