Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Actiune divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Actiune divort

Buna ziua,

am o prietena care locuieste de cativa ani in USA, primind de curand si cetatenie.In urma cu 4-5 ani s-a casatorit, in Romania, cu un cetatean american, insa la stabilirea lor in state situatia dintre ei a devenit foarte tensionata, finalizandu-se cu despartirea in fapt.
Avand in vedere faptul ca nu au copii si, legal, sunt casatoriti de mai mult de un an, procedura de divort ar trebui sa nu fie atat de complicata insa va intreb pe dumneavoastra:
-exista posibilitatea sa divorteze fara ca ea sa vina in tara(stim cu totii cat de costisitoare e aceasta deplasare)?
-trebuie sa vina in tara si "fostul" sot pentru divort?
Va multumesc in avans pentru raspunsuri si va rog, in cazul in care sunt mai multe informatii de cunoscut pe langa cele pe care le-am solicitat eu , sa le amintiti pentru ca eu, la randul meu, sa i le transmit celei care are nevoie de ele.
Va urez o saptamana reusita!
ca regula generala competenta apartine instantei domiciliului comun al sotilor. dar daca certificatul de casatorie a fost transcris si in romania, se va putea investi si instanta romana cu actiunea de divort.
daca imputerniceste un avocat sa o reprezinte in instanta nu este nevoie sa se deplaseze personal.
buna ziua!
potrivit disp Art. 614 Cod de procedura civila, prevede situatiile de exceptie: "În fata instantelor de fond, partile se vor înfatisa în persoana, afara numai daca unul dintre soti:

· executa o pedeapsa privativa de libertate,
· este împiedicat de o boala grava,
· este pus sub interdictie
· are resedinta în strainatate
In aceste cazuri, partile se vor putea înfatisa prin mandatar.Pentru judecarea procesului de divorţ se cere prezenţa obligatorie a reclamantului. Dacă la termenul de judecată în prima instanţă reclamantul lipseşte nejustificat şi se prezintă numai pârâtul, cererea va fi respinsă ca nesusţinută. Această măsură se bazează pe o prezumţie de renunţare a reclamantului la judecată, încât pârâtul nu se poate opune, cerând judecarea în lipsă.

Dacă lipseşte soţul pârât, cererea se va judeca potrivit regulilor de drept comun.
procura mandatarului trebuie sa fie speciala si autentica.