Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu un cetatean non eu.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu un cetatean non eu.

Salutare as dori sa fac divort cu sotia mea care e non eu, ea deja are permis de sedere, si este de acord sa imi semneze actele de divort, intrebarea mea este dupa ce divortez de ea, o sa ramana cu permisul de sedere sau o sa fie anulat, daca se poate as dori sa ma contacteze un avocat sa ma ajute cu actele de divort.
Mihai9104, utilizator
Dvs. trebuie sa contactați avocatul.
Trebuie sa va înțelegeți si la bani.
Asa merg lucrurile.

Prima etapă este o consultație juridice.
A doua etapă o constituie inițierea demersului juridic concret prin redactarea acțiunii.

Puteti merge la notar daca nu vreti sa mergeți la avocat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Stimate domn,

Puteti divorta prin acord.

Permisul de sedere poate fi obtinut dupa numeroase criterii, insa, in cazul divortului, nu in virtutea casatoriei.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Nu i se anuleaza permisul pt că divorțează!
Puteți divorța în instanță prin acord sau chiar la notar!
Buna ziua. Va trebui sa va consultati cu un avocat in situatia in care doriti sa divortati si care sa va explice procedura, durata procesului, costuri.
Puteți să divorțați. Permisul de ședere nu ar trebui să fie anulat, problema fiind la momentul în care cereți prelungirea dreptului de ședere.