avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu un cetatean non eu.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu un cetatean non eu.

Salutare as dori sa fac divort cu sotia mea care e non eu, ea deja are permis de sedere, si este de acord sa imi semneze actele de divort, intrebarea mea este dupa ce divortez de ea, o sa ramana cu permisul de sedere sau o sa fie anulat, daca se poate as dori sa ma contacteze un avocat sa ma ajute cu actele de divort.
Ultima modificare: Marți, 28 Ianuarie 2020
Mihai9104, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 20:18, 29 Ianuarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs. trebuie sa contactați avocatul.
Trebuie sa va înțelegeți si la bani.
Asa merg lucrurile.

Prima etapă este o consultație juridice.
A doua etapă o constituie inițierea demersului juridic concret prin redactarea acțiunii.

Puteti merge la notar daca nu vreti sa mergeți la avocat.
Ultima modificare: Marți, 28 Ianuarie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Stimate domn,

Puteti divorta prin acord.

Permisul de sedere poate fi obtinut dupa numeroase criterii, insa, in cazul divortului, nu in virtutea casatoriei.

Ultima modificare: Marți, 28 Ianuarie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Nu i se anuleaza permisul pt că divorțează!
Puteți divorța în instanță prin acord sau chiar la notar!
Buna ziua. Va trebui sa va consultati cu un avocat in situatia in care doriti sa divortati si care sa va explice procedura, durata procesului, costuri.
Puteți să divorțați. Permisul de ședere nu ar trebui să fie anulat, problema fiind la momentul în care cereți prelungirea dreptului de ședere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, as dori sa stiu daca exista vreo procedura prin care ... Laura1907 Laura1907 Buna ziua, As dori sa stiu daca exista vreo procedura prin care pot intenta divort de sotul meu, cetatean Non Eu, si automat sa i se anuleze permisul de ... (vezi toată discuția)
Divorțul și anularea permisului de ședere Zonga Zonga Dacă pot avea o întrebare, M-am căsătorit cu o româncă anul trecut și am primit un permis de ședere de cinci ani.Soția mea vrea să divorțeze, dar ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! sunt căsătorit de 4 ani doresc divorțul de soție ... CătălinBelu CătălinBelu Buna ziua! Sunt căsătorit de 4 ani doresc divorțul de soție din mai multe motive certuri in fiecare zi nu ajută la întreținerea familiei După divorț ... (vezi toată discuția)