avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune casa

Buna seara. Daca devin proprietar pe terenul de sub casa, prin uzucapiune pot deveni proprietar si pe casa? Tata e decedat de 22 ani, mai am 3 frati casatoriti la casele lor.stau doar cu mama in casa.pe numele ei se va cere actiunea se uzucapiune sau pe al meu? Daca va fi pe numele ei, va trebui sa imi semneze fratii mei pt renuntare? Va mulțumesc frumos
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:46, 29 Ianuarie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Juridic proprietarul terenului devine proprietarul construcției.
Ca sa ajungeți însă la această soluție juridică aveti nevoie de avocat care sa aiba o foarte mare măiestrie juridica.
Este prea mult de explicat ca sa înțelegeți dar avocatul va putea in 30 de minute sa va lămurească cat de cat.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Ianuarie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de proprietate! buna ziua, tatal meu impreuna cu fratii ... Amalia222 Amalia222 Certificat de proprietate! Buna ziua, tatal meu impreuna cu fratii lui sunt mostenitorii bunicului meu, el era proprietarul unei case si a unei suprafete de ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune făcută după deces Ryan Ryan Se poate face o uzucapiune de 30 de ani dupa ce proprietarul de drept al terenului ă decedat.Mentionez ca acest act de uzucapiune a fost facut in 2000 iar ... (vezi toată discuția)