avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonus in preaviz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonus in preaviz demisie

Buna ziua. Sunt in preaviz si in firma s- au marit salariile in luna in care am depus demisia. Pe luna in curs nu s-a semnat nici un act aditional de catre vreun angajat al firmei. Marirea se acorda pe luna ianuarie ca prima tuturor angajatilor mai putin mie pt ca mi am depus demisia. Ceilalti angajati vor semna actul aditional in luna febroarie.
Intrebarea mea este:am dreptul la "prima" avand in vedere ca nu s a semant nici un act si sunt in demisie?
Cel mai recent răspuns: Cristina1234567890122353673 , utilizator 17:38, 30 Ianuarie 2020
Ca sa primiti un raspuns concludent, ar trebui sa ne postati exact prevederea in baza caruia se acorda acea prima.
Prima este defapt marirea de salariu care nu a fost trecuta in acte. Mi s a spus verbal ca nu o primesc ptr ca mi am depus demisia. Stiu doar ca exista un tabel cu maririle tuturor angajatilor in functie de vechimea acestora.

Cornel Vasile a scris:

Ca sa primiti un raspuns concludent, ar trebui sa ne postati exact prevederea in baza caruia se acorda acea prima.

Ultima modificare: Joi, 30 Ianuarie 2020
Cristina1234567890122353673, utilizator
In acest caz, puteti sesiza CNCD - Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii
[ link extern ]
Va multumesc!

Cornel Vasile a scris:

In acest caz, puteti sesiza CNCD - Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Greseli in calculul unei mariri salariale b00b00r00za b00b00r00za Buna ziua, Anul trecut in August, firma la care lucrez a facut niste mariri salariale care urmau a se acorda lunar, in functie de o limita inferioara si ... (vezi toată discuția)
Mărirea de salariu se face pe baza semnării actului adițional,salariul ... Magie1 Magie1 Mărirea de salariu se face pe baza semnării actului adițional,salariul nu se poate mari daca nu e semnat actul adițional. E legal cum a procedat ... (vezi toată discuția)
Marire salariu brut dupa modificari fiscale gabrielaconstantinescu gabrielaconstantinescu Daca un angajator decide sa mareasca, prin act additional, valoarea salariului brut la toti angajatii, mai putin unuia, se poate considera caz de discriminare ... (vezi toată discuția)