Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipat

Bună ziua, tatăl meu are 60 de ani și are 33 și 4 luni de vechime, din care din anul 19.1.1985 până 4.3.1991 ,i sa aprobat grupa a doua, și vroiam să știm dacă poate să iasă la pensie anticipat, vă mulțumesc anticipat
Nu.
Din datele postate se intelege ca are un stagiu realizat de 34 ani si 10 luni.
Pentru pensie anticipata partiala trebuie sa indeplineasca conditia de stagiu complet de 35 ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).