avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipat

Bună ziua, tatăl meu are 60 de ani și are 33 și 4 luni de vechime, din care din anul 19.1.1985 până 4.3.1991 ,i sa aprobat grupa a doua, și vroiam să știm dacă poate să iasă la pensie anticipat, vă mulțumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:49, 31 Ianuarie 2020
Nu.
Din datele postate se intelege ca are un stagiu realizat de 34 ani si 10 luni.
Pentru pensie anticipata partiala trebuie sa indeplineasca conditia de stagiu complet de 35 ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala cu gr 2 Stefanilies Stefanilies Barbat nascut iunie 1957, 34 ani vechime cotizata din care 7 ani gr 2, cand poate iesi la pensie anticipata partiala (vezi toată discuția)
Câți ani trebuie să mai cotizez și la ce vârstă pot ieși la pensie ? Cojocaru Ion Cojocaru Ion Sunt barbat , născut pe 10.08.1961. Am 31 de ani vechime în muncă, din care: 11 ani și 8 luni grupa a 2-a. Câți ani trebuie să mai cotizez și la ce ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! pentru un barbat de 58 de ani, 40 de ani vechime in ... alexandraSuta alexandraSuta Buna ziua! Pentru un barbat de 58 de ani, 40 de ani vechime in munca, din care 12 ani grupa a II-a de munca, va rog sa-mi spuneti cand are dreptul sa iasa la ... (vezi toată discuția)