Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Agresiune fizică și psihică
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Agresiune fizică și psihică

Bună ziua ,am și eu nevoie de ajutorul vostru
Iubitul meu ,în vârstă de 17 ani este bătut de tatăl lui ( menționez că tatăl lui consuma alcool ) este violent cu mama iubitului meu ,acum o jumătate de oră ma sunat și mi-a spus cum la bătut ,ia învinețit ochiul ,ia dat numai cu pumni in fața și în spate ,si in familia mea e tensiune mare , sunt obligata de ai mei să lucrez când voi împlini 15 ani ,ei nu vor să mă mai întrețină , și tatăl meu ,mă înjură in fiecare zi ,,daca mă vede că merg îmi zice : " ce mers de curva de pe centura ai ,sau când mă vede că zambesc :" ce râs de curva ai uneori îmi zice și panarama ( îmi cer scuze pentru cuvintele vulgare ,nici nu știu dacă e permis pe grup) dar cel mai rău e la el în familie ,,el când era mai mic a fost bătut cu scândură peste spate ,ia spart capul o data , e foarte violent când bea tatăl lui,,me puțin frica sa nu ii ia exemplul când va fi tată,, am nevoie de ajutor ,,ce aș putea face ? Eu i-am zis să sune la poliție și să se ascundă la o vecină până vine politia
Prietenul tau poate suna la 112 cand se intampla sa fie iar scandal in casa.
Baiatul poate merge la politie pt a depune plangere penala contra tatalui, poate merge impreuna cu mama la iml pt a-si scoate certificat medico legal.
Mama baiatului poate cere in instanta emiterea unui prdin de restrictie si protectie.
In situatia ta, parintii sunt obligati sa te intretina pana la 18 ani fie ca vor, fie ca nu vor.
Poti apela la dgaspc sa le spui situatia din familia ta , poate fac ancheta sociala la tine acasa.
Poti telefona si la telefonul copilului, poate te pot sfatui eficient.
Anunta si la scoala, mergi si vb cu dirigintele, directorul, psihologul scolii..
gi-jane2, moderator