Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot trece copilul pe numele meu?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot trece copilul pe numele meu?

Ea a fost căsătorită în republica Moldova certificatul a fost transcris în România ea a divorțat în Republica Moldova certificatul de căsătorie a fost trimis la București pentru mențiunea divorțului. Actul a venit.. Ea a născut în Brașov pe foaia de externare la tata apare - pot recunoaște copilul la primărie fără un proces de recunoaștere? Doar cu o singura declarație. Eu sunt viitorul soț copilul este al meu precizez mențiunea a venit după 2 luni de la nașterea copilului
Alex2020, utilizator
puteti sa va recunoasteti copilul prin declaratie la starea civila.
Dacă fostul sot apare in certificat trebuie sa formulati o actiune de tagada a paternitatii, daca nu apare nimeni il puteti recunoaste la starea civila sau la notar!
În certificatul de naștere va referiți? Ea nu a făcut încă certificatul de naștere a bebelușului a așteptat sa divorțeze și acum vrea sa îi facă certificatul d enastere. În mențiune de divorț arata ca a divorțat înainte sa fie insarcinata

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Dacă fostul sot apare in certificat trebuie sa formulati o actiune de tagada a paternitatii, daca nu apare nimeni il puteti recunoaste la starea civila sau la notar!

Alex2020, utilizator
La întrebarea mea răspunsurile au fost greșite primăria a decis sa treacă copilul pe numele fostului sot motivul nu l-am înțeles legile românești sunt unele stupide