Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Preschimbare permis de conducere Francez
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Preschimbare permis de conducere Francez

Buna ziua am obținut permisul de conducere în franța în urmă cu 5 ani iar acum am incercat sa il schimb in românesc pentru a face scoala de șoferi pentru categoria C . După 2 saptamani am fost sunat si anunțat că autoritățile franceze au refuzat schimbarea . Tin sa mentionez ca nu am nici o abatere in franta sau romania , permisul este valid si am puncte pe el si nu am nici o amendă.
A mai pățit cineva asa ceva si care ar fii rezolvarea .Multumesc!
Ca sa poti schimba permisul cu unul Romanesc trebuie sa renunti la Rezidenta franceza si sa locuiesti consecutiv mai mult de 6 luni in Romania dupa nu mai este nici o problema.
Citeste DIRECTIVA 2006/126/CE A PARLAMENTULUI EUROPEAN ȘI A CONSILIULUI
din 20 decembrie 2006 privind permisele de conducere (reformată)