avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de mostenitor prin instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de mostenitor prin instanta

In instanta noi, mostenitorii, am impartit bunurile. Instanta ne-a aprobat. Urmeaza sa scoatem certificatul de mostenitor in instanta, cu cadastrarea si intabulare facute.
Pentru un mostenitor valoarea bunurilor este de 60.000 lei. Ce acte ne trebuie in instanta si cat ne costa?
Se poate merge doar un mostenitor pentru sine in instanta?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua.
Nu se intelege nimic din ceea ce ati scris!!

In instanta noi, mostenitorii, am impartit bunurile. Instanta ne-a aprobat.


asta inseamna ca ati formulat o cerere catre instanta de dezbaterea succesiunii!
Daca instanta va aprobat cererea inseamna ca s-a dat o hotarare judecatoreasca.

Urmeaza sa scoatem certificatul de mostenitor in instanta, cu cadastrarea si intabulare facute.


asa ceva nu exista! Instanta nu elibereaza certificat de mostenitor!!! Cadastrul si intabularea le face fiecare pe cont prorpiu... nu face instanta!

Pentru un mostenitor valoarea bunurilor este de 60.000 lei. Ce acte ne trebuie in instanta si cat ne costa?


De unde stiti care este valoarea bunurilor pentru un mostenitor?? Daca s-a pronuntat o hotarare in instanta de dezbatere succesorala prin care s-a stabilit valoarea, nu inteleg rostul intrebarii urmatoare...
Daca nu s-a pronuntat instanta cu privire la impartirea si valoarea bunurilor, atunci de unde stiti care este valoarea pentru un mostenitor ????


Se poate merge doar un mostenitor pentru sine in instanta?


si cu cine se judeca mostenitorul in instanta, daca este singur ?????
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se pare ca nu va puteti face inteles nu stăpâniți noțiunile uzuale folosite de un om care nu este profesionist in domeniu dar care are totusi abilitatea de a uzita cativa termeni partaj,succesiune etc.Sau încercați să explicați mai clar sau mergeți la un av pt o consultație.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Certificatul de moștenitor este emis numai de notar. Instanța pronunță hotărâri/sentințe.
Cadastrul îl faceti dvs, apelând la un cadastrist, iar intabularea o faceti tot dvs, la Biroul de Carte Funciară.
Ce reprezintă acea suma?
Nu ne-am inteles in fata notarului in privinta impartirii bunurilor mostenite. Apoi am mers in fata instantei. Intre timp noi, mostenitorii, ne-am inteles, si am incheiat o tranzactie depusa la instanta. Ma intereseaza cine elibereaza certificatul de mostenitor, dupa ce am incheiat o tranzactie in fata instantei. Cine elibereaza certificatul de mostenitor pe baza tranzactiei? Instanta sau notarul?
Ultima modificare: Marți, 4 Februarie 2020
viorel77, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu mai eliberează nimeni nimic.
Aveți hotărârea judecătorească. Aia e. Ala e actul dvs de proprietate. Nu se emit 7 acte pentru acelasi lucru.

Alte discuții în legătură

Certificat de mostenitor viorel77 viorel77 Suntem trei moștenitori. Nu ne-am împăcat la notar și am continuat în instanță. Între timp, în instanță am încheiat o tranzacție între noi a ... (vezi toată discuția)
Partaj popescu marcela popescu marcela Buna Ziua, astep o parere la urmatoarea speta: Doi mostenitori au incheiat un act sub semnatura privata prin care au impartit prin buna invoiala terenurile ... (vezi toată discuția)
Finalizare mostenire si dreptul de propritar cstefana cstefana Sotul meu impreuna cu inca 2 frati si o sora sunt mostenitori pe 4 terenuri plus 2constructii. Au cerut sa se faca cadastrul si intabularea pentru trei ... (vezi toată discuția)