Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de mostenitor prin instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de mostenitor prin instanta

In instanta noi, mostenitorii, am impartit bunurile. Instanta ne-a aprobat. Urmeaza sa scoatem certificatul de mostenitor in instanta, cu cadastrarea si intabulare facute.
Pentru un mostenitor valoarea bunurilor este de 60.000 lei. Ce acte ne trebuie in instanta si cat ne costa?
Se poate merge doar un mostenitor pentru sine in instanta?
Buna ziua.
Nu se intelege nimic din ceea ce ati scris!!

In instanta noi, mostenitorii, am impartit bunurile. Instanta ne-a aprobat.

asta inseamna ca ati formulat o cerere catre instanta de dezbaterea succesiunii!
Daca instanta va aprobat cererea inseamna ca s-a dat o hotarare judecatoreasca.

Urmeaza sa scoatem certificatul de mostenitor in instanta, cu cadastrarea si intabulare facute.

asa ceva nu exista! Instanta nu elibereaza certificat de mostenitor!!! Cadastrul si intabularea le face fiecare pe cont prorpiu... nu face instanta!

Pentru un mostenitor valoarea bunurilor este de 60.000 lei. Ce acte ne trebuie in instanta si cat ne costa?

De unde stiti care este valoarea bunurilor pentru un mostenitor?? Daca s-a pronuntat o hotarare in instanta de dezbatere succesorala prin care s-a stabilit valoarea, nu inteleg rostul intrebarii urmatoare...
Daca nu s-a pronuntat instanta cu privire la impartirea si valoarea bunurilor, atunci de unde stiti care este valoarea pentru un mostenitor ????

Se poate merge doar un mostenitor pentru sine in instanta?

si cu cine se judeca mostenitorul in instanta, daca este singur ?????
Se pare ca nu va puteti face inteles nu stăpâniți noțiunile uzuale folosite de un om care nu este profesionist in domeniu dar care are totusi abilitatea de a uzita cativa termeni partaj,succesiune etc.Sau încercați să explicați mai clar sau mergeți la un av pt o consultație.
Certificatul de moștenitor este emis numai de notar. Instanța pronunță hotărâri/sentințe.
Cadastrul îl faceti dvs, apelând la un cadastrist, iar intabularea o faceti tot dvs, la Biroul de Carte Funciară.
Ce reprezintă acea suma?
Nu ne-am inteles in fata notarului in privinta impartirii bunurilor mostenite. Apoi am mers in fata instantei. Intre timp noi, mostenitorii, ne-am inteles, si am incheiat o tranzactie depusa la instanta. Ma intereseaza cine elibereaza certificatul de mostenitor, dupa ce am incheiat o tranzactie in fata instantei. Cine elibereaza certificatul de mostenitor pe baza tranzactiei? Instanta sau notarul?
viorel77, utilizator
Nu mai eliberează nimeni nimic.
Aveți hotărârea judecătorească. Aia e. Ala e actul dvs de proprietate. Nu se emit 7 acte pentru acelasi lucru.