avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de mostenitor

Suntem trei moștenitori. Nu ne-am împăcat la notar și am continuat în instanță.
Între timp, în instanță am încheiat o tranzacție între noi a bunurilor. Instanța a aprobat tranzacția.
Cum obțin certificatul de moștenitor?
Cel mai recent răspuns: viorel77 , utilizator 10:21, 5 Februarie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Obtineti hotararea instantei pentru ca nu este notar judecatorul...
Hotararea judecatoreasca este mult mai puternica decat actul notarial.

Certificat de mostenitor elibereaza doar notarul dar acesta se poate si anula...
Hotararea judecatoreasca nu se poate anula...fiind mult mai puternica decat actul notarial.

Veti primi hotararea judecatoreasca si o veti legaliza.
Dar...nu la notar.
Multi cred ca hotararile judecatoresti se legalizeaza la notar dar este ceva complet fals.
Ultima modificare: Marți, 4 Februarie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am obtinut hotararea judecatoreasca definitivă prin tranzactie.
Si cum obtin certificatul de mostenitor?
Ultima modificare: Marți, 4 Februarie 2020
viorel77, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Certificatul de moștenitor se obține numai in urma dezbaterii succesiunii la notar.
Cum nu v-ati inteles amiabil, dvs ati dezbătut succesiunea in instanta. Ca atare, aveti o hotărâre judecătorească.
Atât certificatul de mostenitor cât și hotărârea judecătorească au aceeași forță probanta și aceleași efecte juridice. E o ignoranță să afirmi că una are forța juridică mai mare. Certificatul de moștenitor poate fi anulat, după cum și hotărârea judecătorească poate fi atacată cu apel sau recurs la instanțele superioare.
Așadar, dvs aveti o hotărâre judecătorească. Aceasta este actul dvs de proprietate. Întocmiti documentația cadastrala pentru imobilul/imobilele care v-au fost atribuite și intabulati-va dreptul de proprietate la Cartea Funciară. Alt act nu veti mai obtine.
Vă mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimb intre frati stefaniajohnston stefaniajohnston Buna ziua o intrebare daca puteti sa ma ajutati...dupa moartea tatalui nu am facut succesiunea suntem 4 frati o casa cu 6 camere intra in masa succesorala casa ... (vezi toată discuția)
Renuntare in favorem mariana_corina mariana_corina Buna ziua! In decembrie 2015 sotul meu a decedat. Am ramas eu si cei doi fii. Am deschis succesiunea iar fiii mei accepta mostenirea dar doresc sa renunte la ... (vezi toată discuția)
Acte de proprietate MateiIleana MateiIleana Certificatul de mostenitor, tine loc de act de proprietate? Se poate face cadastru, intabulare? Imobil vechi fara acte de proprietate. Multumesc! (vezi toată discuția)