avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de mostenitor prin instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de mostenitor prin instanta

In instanta noi, mostenitorii, am impartit bunurile. Instanta ne-a aprobat. Urmeaza sa scoatem certificatul de mostenitor in instanta, cu cadastrarea si intabulare facute.
Pentru un mostenitor valoarea bunurilor este de 60.000 lei. Ce acte ne trebuie in instanta si cat ne costa?
Se poate merge doar un mostenitor pentru sine in instanta?
Instanță pronunța o hotărâre judecătorească în care va lua act de tranzacția depusă de dvs.Nu va eliberează nimeni un certificat de moștenitor.
Vă mulțumesc!
Stimate domn,

Tranzactia judiciara reprezinta invoiala partilor, acordul acestora, intelegerea.

Instanta de judecata verifica aceasta intelegere , prin prisma continutului sau, consfintind-o intr-o hotarare de expedient.

Aceasta reprezinta titlu de proprietate.

In baza acesteia pot fi efectuate masuratori cadastrale.

Tranzactia poate fi semnata in fata instantei de judecata, este intocmita in atatea exemplare cate parti litigante sunt, unul este pentru instanta de judecata.

Verificati atent continutul tranzactiei, pentru a nu exista erori.

Prin tranzactia perfectata, este stins litigiul aflat pe rolul instantelor judecata.


Succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de mostenitor viorel77 viorel77 Suntem trei moștenitori. Nu ne-am împăcat la notar și am continuat în instanță. Între timp, în instanță am încheiat o tranzacție între noi a ... (vezi toată discuția)
Partaj popescu marcela popescu marcela Buna Ziua, astep o parere la urmatoarea speta: Doi mostenitori au incheiat un act sub semnatura privata prin care au impartit prin buna invoiala terenurile ... (vezi toată discuția)
Finalizare mostenire si dreptul de propritar cstefana cstefana Sotul meu impreuna cu inca 2 frati si o sora sunt mostenitori pe 4 terenuri plus 2constructii. Au cerut sa se faca cadastrul si intabularea pentru trei ... (vezi toată discuția)