Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dreptul la apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dreptul la apel

Buna seara. Am primit o sentinta civila pronuntata pe data de 27.01.2020, ora 12,00, cu drept de apel in termen de 3 zile de la pronuntare. Sentinta a fost comunicata prin posta si mi sa inmanat pe data de 30.01.2020,(vineri) ora 15,12.
Ce posibilitati am in aceasta cauza, cand la momentul inmanarii deja a fost iesita din termen? Multumesc.
Sunt hotarari la care termenul pentru calea de atac curge de la pronuntare.
In aceste cazuri obtin hotararea cel mai tarziu a doua zi desi la judecatori nu le convine.

Insa...justitiabilii nu stiu legea si nu au sanse...si nici nu este ceva atat de simplu chiar daca ar cunoaste legea...asa generic...fara un continut concret efectiv...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat