avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dreptul la apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dreptul la apel

Buna seara. Am primit o sentinta civila pronuntata pe data de 27.01.2020, ora 12,00, cu drept de apel in termen de 3 zile de la pronuntare. Sentinta a fost comunicata prin posta si mi sa inmanat pe data de 30.01.2020,(vineri) ora 15,12.
Ce posibilitati am in aceasta cauza, cand la momentul inmanarii deja a fost iesita din termen? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:08, 5 Februarie 2020
Sunt hotarari la care termenul pentru calea de atac curge de la pronuntare.
In aceste cazuri obtin hotararea cel mai tarziu a doua zi desi la judecatori nu le convine.

Insa...justitiabilii nu stiu legea si nu au sanse...si nici nu este ceva atat de simplu chiar daca ar cunoaste legea...asa generic...fara un continut concret efectiv...
Ultima modificare: Miercuri, 5 Februarie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recurs florescuvalentin florescuvalentin Am avut o hotarare judecatoreasca care s-a dat pe 25.11.2010 cu drept de recurs. Care este ultima zi de depunere a recursului??Dar data de 01 12 2010 intra in ... (vezi toată discuția)
Recurs ordonanta presedintiala Bograv Bograv Cum pot depune recurs la o hotarare pe ordonanta presedintiala, comunicarea scrisa a hotararii am primit-o pe data 24.04.2013 iar pronuntarea a fost in data in ... (vezi toată discuția)
Depasire termenului de apel sandry sandry Buna ziua Va rog sa ma indrumati, - cum pot face proba ca s-a depasit temenul dispus de instanta pentru depunerea apelului . Va multumesc Sandry (vezi toată discuția)