Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eliberare forțată spațiu închiriat.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eliberare forțată spațiu închiriat.

Bună seara.

Dețin un apartament care pana la data de 1 februarie a fost închiriat cu contract. Cu o luna înainte am anunțat chiriașul ca nu voi mai reînnoi contractul. Acum el refuza sa elibereze spațiul din varii motive. Întrebarea este care ar fi pașii de urmat pentru a elibera spațiul cât mai rapid? Unde ar trebui sa merg? La politie? La un Executor? Nu întra în discuție nicio varianta amiabilă. A spus ca pana nu este luat pe sus, el nu pleacă.

Vă mulțumesc anticipat!
Va trebui sa il dati in judecata pt lipsa de titlu ( art 1033 si urmatoarele) si sa cereti evacuarea, e o procedura mai rapida. Notificati-l inainte ca va suporta cheltuielile de judecata, de executare si veti cere si despagubir va plati pana elibereaza efectiv.
Contactati un avocat.
gi-jane2, moderator
Poliția nu are atribuții în astfel de situații,obțineți o hotărâte judecătorească de evacuare pe care o puneti in executare prin intermediul unui executor judecătoresc.