Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen procuror
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen procuror

Tatăl meu a avut un accident rutier a fost lovit pe trecerea de pietoni
Din 2017 de cand sa intamplat nu am ajuns la instanța de judecata.
Sa ținut dosarul la polițe motive nejustificate, iar acum la începutul luni decembrie 2019 se tine la procuror sa faca rechizitoriu se ne poate trimite in judecata.
Intrebarea mea este , ce termen are procurorul sa isi faca rechizitoriu sa ne trimita in instanta?
Multumesc
Nu exista un termen.
Cand procurorul va avea timp se va ocupa de cazul dvs.
Conf. art. 322 alin.1 c.p.p., daca dosarul a fost inaintat procurorului cu referat de terminare a up, acesta procedează la verificarea lucrărilor urmăririi penale şi se pronunţă asupra acestora in termen de cel mult 15 zile de la primirea dosarului.
Buna ziua.Avocatul dumnv poate cere prim procurorului,schimbarea procurorului de caz.

Andreea gri a scris:

Tatăl meu a avut un accident rutier a fost lovit pe trecerea de pietoni
Din 2017 de cand sa intamplat nu am ajuns la instanța de judecata.
Sa ținut dosarul la polițe motive nejustificate, iar acum la începutul luni decembrie 2019 se tine la procuror sa faca rechizitoriu se ne poate trimite in judecata.
Intrebarea mea este , ce termen are procurorul sa isi faca rechizitoriu sa ne trimita in instanta?
Multumesc