avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1005 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen procuror
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen procuror

Tatăl meu a avut un accident rutier a fost lovit pe trecerea de pietoni
Din 2017 de cand sa intamplat nu am ajuns la instanța de judecata.
Sa ținut dosarul la polițe motive nejustificate, iar acum la începutul luni decembrie 2019 se tine la procuror sa faca rechizitoriu se ne poate trimite in judecata.
Intrebarea mea este , ce termen are procurorul sa isi faca rechizitoriu sa ne trimita in instanta?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: MarkKase777 , utilizator 14:57, 6 Februarie 2020
Nu exista un termen.
Cand procurorul va avea timp se va ocupa de cazul dvs.
Conf. art. 322 alin.1 c.p.p., daca dosarul a fost inaintat procurorului cu referat de terminare a up, acesta procedează la verificarea lucrărilor urmăririi penale şi se pronunţă asupra acestora in termen de cel mult 15 zile de la primirea dosarului.
Buna ziua.Avocatul dumnv poate cere prim procurorului,schimbarea procurorului de caz.

Andreea gri a scris:

Tatăl meu a avut un accident rutier a fost lovit pe trecerea de pietoni
Din 2017 de cand sa intamplat nu am ajuns la instanța de judecata.
Sa ținut dosarul la polițe motive nejustificate, iar acum la începutul luni decembrie 2019 se tine la procuror sa faca rechizitoriu se ne poate trimite in judecata.
Intrebarea mea este , ce termen are procurorul sa isi faca rechizitoriu sa ne trimita in instanta?
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Respingere solicitare de prelungire dovadă de circulație. cum îmi pot redobândi dreptul de a conduce? liviubarbu liviubarbu Buna ziua Am urmatoara situatie: In 26 martie 2017 am produs un accident, in Bucuresti, pe trecerea de pietoni. Conditii meteo nefavorabile, carosabil ud, ... (vezi toată discuția)
Dosar penal violyd violyd Buna ziua, Am un dosar penal in urma conduceri cu permisul suspendat, dar politistul de caz a facut propunere pentru neinceperea urmariri penale si procurorul ... (vezi toată discuția)
Termen primire referat clasare plangere penala pitic1991 pitic1991 Buna ziua, Am depus o plangere penala pentru marturie mincinoasa la parchet anul trecut. Am depus si probe, declaratii de martor in instanta, dovezi, etc. ... (vezi toată discuția)