Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul copiilor la avere dupa divortul parintilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul copiilor la avere dupa divortul parintilor

Buna ziua. Parintii mei au divortat acum multi ani. Eu am fost incredintata tatalui meu iar sora mea a fost incredintata mamei mele. Daca tatal meu moare sora mea are dreptul sa mosteneasca o parte din bunurile lui, avand in vedere ca ea a ramas cu mama?
AliGeoSilva, utilizator
Amândouă sunteți fiice ale tatălui dvs. și amândouă îl veți moșteni.
Nu are importanță unde ați locuit, cine v-a crescut, cine cu cine a rămas, cine pe cine a iubit mai mult etc. etc.
Doar calitatea dvs. de descendente ale defunctului devine importantă în clipa morții.

Moștenire înseamnă transmiterea patrimoniului unei persoane decedate către una sau mai multe persoane în ființă (=moștenitorii).
Dacă în clipa morții există un teren în patrimoniul defunctului, atunci acest teren se transmite prin moștenire.
Cui? Moștenitorilor defunctului. (primii chemați fiind descendenții).
Nu are importanță de unde sau de la cine avea (dobândise) defunctul ceea ce avea în clipa morții sale.
Tot ce ... nu poate lua cu el în groapă sau nu se stinge prin moarte (cum ar fi dreptul la pensie) se transmite prin moștenire.
romascanu, moderator
Si inca ceva... Daca tatal dvs. are o varsta inaintata, probleme psihice de sanatate...inainte de a face actele de v-c, mergeti cu dumnealui la IML pentru a obtine un certificat medico-legal din care sa rezulte ca este in deplinatatea facultatilor mintale. altfel, sora dvs. se poate lega si de acest aspect...
Discutati cu notarul toate aceste aspecte, daca alegeti sa cumparati acel teren de la dumnealui.
Va multumesc foarte frumos !