Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vreau sa divortez pentru a nu pierde casa datorita ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vreau sa divortez pentru a nu pierde casa datorita ratelor la banci

buna seara

eu si sotia mea avem un apartament luat prin credit ipotecar.Titular de credit este sotia iar eu girant ipotecar. Eu mai am si alte credite la banci luate in timpul casatoriei fara a fi insa garantate sau ca sotia sa fie implicata.Datorita crizei cat de curand am sa fiu in imposibilitatea de a le mai achita.Am vorbit cu cei de la banca despre aceasta problema. Dar daca nu mai pot sa platesc deloc si in situatia in care eu si sotia divortam, sotia mai poate pierde casa?
Taxa de timbru este de 3% din valoarea partajabila si o platiti cand depuneti actiunea de partaj.Daca la primul termen va intelegeti si depuneti tranzactieputeti recupera taxa de timbru.
Valoarea sultei depinde de ce stipulati in tranzactie