Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de șomaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de șomaj?

Bună ziua, a-și dori să știu dacă având contact de munca pe perioada nedeterminata, angajatorul poate da ma dea în șomaj după 6 luni lucrate? Angajatorul vrea sa se "elibereze" de mine, chiar propunând să-mi dau demisia. Mulțumesc anticipat pentru răspuns
Bianca Bella baci, utilizator
Da, se poate asa ceva .. insa daca va dati demisia, nu beneficiati de somaj.
Asa cum am precizat, astăzi am fost demisionat din motiv de instigare la cearta, comportament neadecvat, deoarece eram obligat sa stau 15min în fiecare zi neplatit peste programul de lucru de 8 ore, iar când am sesizat acest lucru am fost dat afara, ce pot face mai departe?

Cornel Vasile a scris:

Da, se poate asa ceva .. insa daca va dati demisia, nu beneficiati de somaj.