avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1019 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada prenatal

Buna ziua! Eu am ramas insarcinata in a saptea luna de angajare si mi s-a spus ca nu pot intra in prenatal la 7 luni de sarcina,eu avand la momentul actual 4 luni de sarcina. Mi s-a spus de catre angajator ca am dreptul la 40 si ceva de zile de prenatal si nu 63 de zile. E normal?
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 11:20, 10 Februarie 2020
Buna ziua,
II puteti spune ca trebuie sa mai citeasca legea ( OUG 158/2005).
Aveti dreptul la max. 84 de zile de concediu prenatal si minim 42 de zile de concediu postnatal ( de lauzie).
Aveti probleme cu sarcina, va simtiti rau, lucrati intr-un domeniu ce va poate afecta pe dvs. sau fatul?
Ultima modificare: Luni, 10 Februarie 2020
Ionut.ion, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de sarcina si lauzie thea_ghi thea_ghi Buna ziua, Va rog frumos sa imi spuneti de la cate saptamani de sarcina se poate intra in concendiu prenatal conform legislatiei in vigoare. Conform ... (vezi toată discuția)
Concediul de risc VasiAndreea91 VasiAndreea91 Buna ziua! La multi ani și un an nou fericit! Va rog sa mă ajutați cu o îndrumare, daca se poate! Sunt însărcinată în 19 săptămâni și ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal feherildiko feherildiko Dupa cunostintele mele legislatia prevede un total de126 de zile concediu pre- si postnatal din care 42 de zile obligatoriu postnatal. Restul de 84 de zile eu ... (vezi toată discuția)