Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada prenatal

Buna ziua! Eu am ramas insarcinata in a saptea luna de angajare si mi s-a spus ca nu pot intra in prenatal la 7 luni de sarcina,eu avand la momentul actual 4 luni de sarcina. Mi s-a spus de catre angajator ca am dreptul la 40 si ceva de zile de prenatal si nu 63 de zile. E normal?
Buna ziua,
II puteti spune ca trebuie sa mai citeasca legea ( OUG 158/2005).
Aveti dreptul la max. 84 de zile de concediu prenatal si minim 42 de zile de concediu postnatal ( de lauzie).
Aveti probleme cu sarcina, va simtiti rau, lucrati intr-un domeniu ce va poate afecta pe dvs. sau fatul?
Ionut.ion, utilizator