avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Garsoniera cumparata cu bani din vanzarea unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Garsoniera cumparata cu bani din vanzarea unei mosteniri

Pot recurge la tribunal pentru întregirea garsonierei titular eu
Garsoniera a fost cumparata cu banii din vânzarea unui apartament ramas mostenire de la parintele meu contractul arata asa
Numitul 1. nume... detine nuda proprietate fiind socrul
2.eu si sotia toti trei in calitate de cumparatori
Avem uzulfruct pe toata durata vietii sotia si cu mine
Pot face dovada cu actul de vanzare cumparare al apartamentului si actul de mostenitor Sotia a parasit domiciliul chiar in anul când ne-am mutat dupa 3 zile nu am intentat inca divort si nici ea
Astept cat mai multe raspunsuri
Ultima modificare: Marți, 11 Februarie 2020
fanboss, utilizator
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 17:10, 11 Februarie 2020
Da poate fi cerut partajul in instanta, urmand ca in functie de probelor care se vor administra sa se decida o cota majoritara catre dvs.

Depinde cum s a platit pretul si ce dovezi aveti in aces sens, dar nu numai.

Din pacate si actul de vanzare-cumparare a fost gresit redactat caci ar fi trebuit specificat ca banii provin din mostenire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de donatie sau vanzare- cumparare? nenea toto nenea toto dupa moartea mamei a ramas o mostenire mie si fratelui meu pe care vrem sa o dam baiatului cel mic al fratelui .Noi vrem cu donatie ,iar el vrea cu act de ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager cradu2001 cradu2001 Buna ziua,ma poate ajuta cineva???? Am vandut apartamentul(2 camere) propietate personala in urma cu 6 ani pentru a o ajuta pe sotia mea sa scape de o problema ... (vezi toată discuția)
Vanzare-cumparare ad ad Buna ziua, am nevoie de un sfat, daca se poate... Inainte de a ma casatori am cumparat un apartament pe care acum as vrea sa il vand si sa cumpar o ... (vezi toată discuția)