Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare nume căsătorie același sex
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare nume căsătorie același sex

Buna ziua,

Cum se procedează pentru a schimba numele de familie din documentele de identitate, precum C.I. sau pașaport, după căsătorie intre doua persoane de același sex?

Având în vedere că nu sunt recunoscute la noi in țară, din cate știu eu, acest fel de căsătorii, cum se poate proceda în acest caz?

Va mulțumesc.
catalint51, utilizator
Va puteti schimba numele doar intr-o tara in care sunteti cetatean. Celelalte tari pot face doar sugestii in aceasta privinta, de care autoritatile din tara unde sunteti cetatean pot sa nu tina cont.
Casatoria intre 2 pers. de acelasi sex la noi in tara nu este recunoascuta. Puteti solicita schimbarea numelui pe baza administrativa.