Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune complicata! Partea 1. Reprezentat de avocat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune complicata! Partea 1. Reprezentat de avocat sau nu?!

Buna ziua!
Bunicii din partea tatalui meu au avut un apartament dobandit in timpul casatoriei.
Bunicii au avut doi copii: o fata (matusa mea F. si un baiat (tatal meu B.).
Prima data a decedat bunica si dupa cativa ani si bunicul.
Dupa decesul bunicului matusa F. a renuntat la partea ei din partea bunicului in favoarea tatalui meu B. (pastrand bucata din partea bunicii). Mentionez ca a facut acest lucru printr.un document semnat la ambasada sau consulat (apostila), aceasta fiind plecata din tara de mai bine de 30 ani.
Dupa toate acestea a decedat si tatal meu B. ( Divortat ).
Pana aici nu a fost facuta nicio succesiune. Tatal meu a dat doar o declaratie la notar ca accepta renuntarea surorii.
Am comunicat cu matusa F., ea mi.a spus ca doreste contravaloarea partii ei dar mai intai sa fac o evaluare si sa.i trimit documentele.
Intre timp am fost contactat de un avocat din partea ei printr.un e.mail in care imi spune cine este si imi cere documentele de evaluare.
Intrebari:
1. Ce cota imi revine mie si ce cota ii revine matusii?
2. Ar fi indicat sa angajez si eu un avocat?
3. Se poate face o intelegere ca eu sa.i platesc partea in decurs de un an sau ceva de genul acesta?
4.Ce obligatie am eu sa dau documentele acelui avocat? Pentru ca nu stiu mai nimic, daca este intradevar angajat de matusa sau este doar un amic care vrea sa o ajute...
Ceva e confuz in povestea dvs.
1. Nu exista renunțare in favoarea.
Tata a rămas moștenitor după bunic, ca efect al renunțării mătușii. Ca 2-1 =1. Nu pentr ca mătușa a renunțat în favoarea tatălui.
2. Dacă declarația de renunțare a mătușii a fost făcută la Ambasada/Consulat, înseamnă că a fost întocmită direct in limba romana, în conformitate cu legislația romana. Deci nu avea nevoie de apostila.
3. Declarațiile de renunțare nu trebuie acceptate de ceilalți moștenitori. Poate va referiți la faptul că tata a dat declarație de acceptare a succesiunii bunicului.
Matusa a renuntat la bucata ei din partea bunicului. Cred ca este apostila pentru ca nu este in limba romana.
Aveti dreptate. Tata a dat declaratie de acceptare a succesiunii

raluk0207 a scris:

Ceva e confuz in povestea dvs.
1. Nu exista renunțare in favoarea.
Tata a rămas moștenitor după bunic, ca efect al renunțării mătușii. Ca 2-1 =1. Nu pentr ca mătușa a renunțat în favoarea tatălui.
2. Dacă declarația de renunțare a mătușii a fost făcută la Ambasada/Consulat, înseamnă că a fost întocmită direct in limba romana, în conformitate cu legislația romana. Deci nu avea nevoie de apostila.
3. Declarațiile de renunțare nu trebuie acceptate de ceilalți moștenitori. Poate va referiți la faptul că tata a dat declarație de acceptare a succesiunii bunicului.

În ce țară a facut mătușa declarația?
Liechtenstein
In Liechtenstein nu exista forma autentică. Mai pe înțelesul dvs, o declarație de renunțare la o moștenire, facuta la un notar strain nu are aceeași valoare juridică.
Dacă nu a facut declarația la Consulat, înseamnă că nu a renunțat.
Nu poate fi folosită în România. Si oricum, nu v-ar fi fost utila, pentru că mătușa a renunțat doar la mosterea bunicului, nu și a bunicii.
Așadar, masa succesorala după bunici revine în parti egale de 1/2 tatălui di mătușii dvs.
Luati legatura cu dansa și dacă va puneti de acord, dezbateti succesiunea la notar. În acest sens, mătușa ar trebui să trimită o procura (de la Consulat, nu de la notar strain) prin care imputerniceste o altă persoană să o reprezinte la dezbaterea succesiunii după bunici.
Ulterior, dvs va trebui să dezbateti succesiunea pe jumătatea tatălui și după ce obțineți certificatele de moștenitor după bunici si dupa tata, faceti partajul cu mătușa.