avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1028 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... INDEMNIZATII LA NASTERE
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

INDEMNIZATII LA NASTERE

De ce indemnizatii beneficiaza o persoana care a nascut ,dar nu era incadrata in munca?
Cel mai recent răspuns: OROSZ ANDREI , utilizator 13:21, 13 Februarie 2020
Dar ce ocupatie a avut dumneaei sau tatal copilului?
In principiu, daca a fost "caznica", o sa beneficiaze doar de alocatia copilului.
Mai puteti intreba la primaria de domiciliu daca exista vreun program prin care mamele primesc o indemnizatie, cadou...
Numai de alocatia de stat pentru copil ...
Mulțumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor banesc danbuza danbuza Soția tocmai a nășcut. Are grad de handicap grav și doresc să știu dacă statul îi mai oferă vreun ajutor bănesc pentru creșterea copilului pe ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie 2 locuri munca nikuteau nikuteau Buna, Am o nedumerire, poate ma puteti ajuta: Am nascut in feb 2010. Am carte de munca si cim la o firma de mai multi ani (firma A). M-am angajat la inca o ... (vezi toată discuția)
De ce indemnizatii putem beneficia la nasterea copilului? Elena Caldararu Elena Caldararu Buna ziua!va rog sa imi spuneti de ce indemnizatii putem beneficia eu si concubinul meu(pt ca nu suntem casatoriti)la nasterea primului copil!el este angajat ... (vezi toată discuția)